Konsewrwowanie karm suchych

Wszystko o karmach i zywieniu

Moderator: Wroc_Luna

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ania3miasto
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2129
Rejestracja: 2008-02-10, 13:06
Lokalizacja: Gdynia

Konsewrwowanie karm suchych

Post autor: ania3miasto »

Chciałabym się z wami podzielić wiedzą zdobytą przez ostatnie miesiące na ten temat. Przeprowadziłam śledztwo w sklepach zoologicznych i w Internecie.
Żeby to nie były tylko puste puste słowa poprę je artykułem pochodzącym z portalu weterynaryjnego na temat „ Jak wybrać dobrą karmę” źródło Veteopedia
http://www.vetopedia.pl/article46-1-Jak ... karme.html

Karma sucha musi być konserwowana bo to produkt, który ma długą przydatność do spożycia.

Można to zrobić tak:

1.Drogo ale naturalnie – witamina E w postaci naturalnego tokoferolu ( alfa)
2.Taniej sztucznie – syntetyczna witamina E w postaci ( dl alfa) ( ok. 50% mniej skuteczna)
3. Najgorzej z możliwych – Butylohydroksyanizol (BHA) i Butohydroksytoulen (BHT)
opisane na workach najczęściej jako konserwanty dopuszczone do stosowania w Unii Europejskiej.

Te ostatnie konserwanty w pozycji trzeciej uważane są za substancje powodujące raka i uszkadzające nerki. Znajdują się w paliwie lotniczym, tańszych kremach.
Jak działa marketing:
Żeby było śmieszniej ci sami weterynarze, którzy nie zalecają wyboru karmy z tanimi i groźnymi dla zdrowia psa konserwantami polecają takie marki jak Royal Canin i Eucanuba. W końcu na tym dodatkowo zarabiają.
Nie znajdziecie nigdzie – ani na stronie tych producentów ani w sklepach internetowych opisu sposobu konserwowania karm. Trzeba się pofatygować do sklepu i przeczytać skład na worku.
W tym miejscu producent ma obowiązek podać takie informacje.
Znalazłam też wypowiedź weterynarza na pytanie zadane przez zaniepokojoną właścicielkę pisa karmionego RC na temat BHA i BHT.
Odpowiedź weta: Karmy trzeba przecież w jakiś sposób konserwować, lepsze BHA i BHT jak zepsuta karma,a takie ilości konserwantu ie mogą mu przecież zaszkodzić.
Weterynarz nie wspomniał nawet, że na rynku ma taki wybór karm, że na pewno znajdzie coś konserwowanego naturalnie, lepszego od RC.

Myślę sobie, że jeśli ja zjem dzisiaj coś co zawiera to świństwo – moja dieta jest na tyle różnorodna że nie wpłynie to na moje zdrowie w sposób znaczący. Jeśli jednak faszeruję karmą suchą mojego psa 2 – 3 razy dziennie obawiam się, że to coś odłoży się w jego organizmie i z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi z czasem do chorób o których myśleć nawet nie chcę.
Co robią w tym temacie wymienione firmy ? Produkują linie weterynaryjne dla nerkowców i innych chorowitych piesków. Worek takiej karmy kosztuje co najmniej dwa razy tyle co karma bytowa. Właściciel zapłaci, bo pies chory – pytanie tylko dlaczego się rozchorował ?

Dla niewiedzących RC od 2004 roku należy do koncernu MARS – producenta również WHISKASA, gum do żucia ( z BHA i BHT), czekolady itd., itp.

W 2007 roku Eucanuba ( koncern PROCTER& Gambel – producent proszków do prania, pasty do zębów i innej chemii ) wypuściła na rynek Amerykański karmę po której umierały psy.
Firma przepraszała oficjalnie, zapewniała że w Europie to z innej fabryki więc nie mamy czego się bać.

Zanim coś kupicie, zapraszam do sklepu zoologicznego, przeczytajcie etykietę na worku. Wybór jest na szczęście bardzo duży.
Mam jeszcze inny temat ale już nie na dzisiaj – uff.


Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

Dzieki Ania,bardzo przydatny temat _całus_.A jakie karmy sa konserwowane ta naturalna witamina E i syntetyczna???Znasz jakies????
Ostatnio zmieniony 2009-04-29, 15:09 przez gingerheaven, łącznie zmieniany 1 raz.


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
ania3miasto
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2129
Rejestracja: 2008-02-10, 13:06
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ania3miasto »

Obiektywnie oceniając na workach znalazłam wśród firm które pamiętam:

Naturalnie:

Hils, Purina Pro Plan, Bozita, Husse

Konserwanty dopuszczone w Unii Europejskiej ? Zgaduj zgadula i wybieg producenta?

Gilpa, Profilum

BHA i BHT bez skrupułów na worku

Bytówka - RC i Eucanuba.

Nie wiem jak z liniami vet, pozostali producenci, proponuję pytać wprost dystrybutorów lub sprawdzić najpierw w sklepie zoo zanim kupicie przez internet.
Dużo jest na rynku, dystrybucja różna. To temat na oddzileny post.


yack
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 907
Rejestracja: 2008-08-20, 22:47
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: yack »

Z tego co ja mam to na hillsie jest cośtam że zawiera naturalne konserwanty (kwasek cytrynowy cztam coś z cytryny) a na biomillu jest ze nie zawiera barwnikow i konserwantow. Skoro nie zawiera to chyba też nie za dobrze, co ??


ODPOWIEDZ