tabelki wzrostu i wagi

Wzorzec leonbergera i dyskusje o nim

Moderator: Wroc_Luna

ODPOWIEDZ
alvaro
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 447
Rejestracja: 2008-02-16, 17:40

Post autor: alvaro »

Czytaj ze zrozumieniem :) a więc nie był to atak to po pierwsze po drugie błagam nie utożsamiać moich postów i ginger :evil: w żadnym celu .Piszę nie zatuczysz leona karma nie onka bo na ich temat się ne wypowiadam( więc czy to leony były zatuczone karmą ?) . Piszerz mógł by miec 5 kg więcej a niech ma!! I ktokolwiek widział moje psy zaświadczy czy są grube????? nie będę już pisać jaką dawkę ruchu mają zaserwowaną . nie chcę się kłucić mało mnie interesuje czy ma więcej 5kg czy mniej ważne by był zdrowy i zdrowo się rozwijał każdy ma mieć prawo swoje teorie moje są oparte na kilku przypadkach ja wogóle jestem przeciwnikiem karmienia wyłącznie suchą karmą

P.S nie dam się wciągnąć w żadną dyskusjię dlaszą przkazałam swoją wiedzę wynikającą z doświadczenia i mającą na względzie zadowolenia zarówno psa jak i właściciela jak ktoś ma ochotę na wykorzystywanie innej wiedzy nie widze najmniejszego problemu byle dalej ten duet był zadowolony .


alvaro
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 447
Rejestracja: 2008-02-16, 17:40

Post autor: alvaro »

a i jeszcze jedno nadole jest napisane że tyczy się tylko szczeniąt w prawidłowym rozwoju tyczy się to oczywiście głównie stawów i braku ich deformacji ;-)


Awatar użytkownika
abrus
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2393
Rejestracja: 2007-11-01, 00:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: abrus »

DarekN pisze:Oczywiście , że nadwaga nie jest przyczyną dysplazji ale może być.Dysplazja jest wrodzona i nabyta.Tak naprawdę konkretną przyczynę trudno ustalić ale jak duża masa trafi na podatnego osobnika to doprowadzi do dyspalzji wtórnej (nabytej) czyli znieksztalcenia stawów. Mowie o nadwadze u szczeniat bo u doroslych spowoduje przedwczesną artrozę.Oczywiście nadwaga jest niebezpieczna ale nie musi zrobić krzywdy.Wejście do rzeki z krokodylami też jest niebezpieczne ale można wejść i nie koniecznie stanie się coś złego ;-)
Nie namawiam do odchudzania ale do obserwacji psa aby teza niech je ile chce nie doprowadziła do problemow. :-D
Nie wiem jak jest u ludzi, ale u psa nadwaga może się jedynie przyczynić do zwiększenia dolegliwości związanych z dysplazją, tudzież do przyspieszenia ujawnienia się jej.
Wiem, że jesteś lekarzem, ale nie porównuj człowieka do psa - my chodzimy na dwóch nogach, a pies na nogach i łapach - zupełnie inny rozkład sił, inna motoryka poszczególnych stawów. Główną lokomotywą psa jest front. Pies bez nogi będzie biegał na trzech kończynach sprawniej niż bez łapy.
Ostatnio zmieniony 2012-10-13, 21:28 przez abrus, łącznie zmieniany 1 raz.


DarekN
leomaniak
leomaniak
Posty: 173
Rejestracja: 2012-04-02, 09:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: DarekN »

danuta pisze:kazdy osobnik ma swoja przemiane materii,przysfajanie itd,wiec zadne tabelki czy ustalone podawanie ilosci miesa czy czegokolwiek innego jest bez sensu
Generalnie tak .Tabelki są punktem wyjścia-dobre dla szczeniąt małych .Im piesek starszy tym trzeba bardziej patrzeć na jego wygląd i modyfikować tabelki.
danuta pisze:ze szczeniat ponizej podanych danych wyrastaja zupełnie"normalne psy",ze szczeniat jakie waża duuuuzo wyrastaja przecietne psy
Tak jest dlatego nie tzreba w psa wrzucać na maxa aby urósł. Tak jak pisałem Alvaro,że tu geny dadzą znać o sobie i nie musi martwić się o Bruna bo chudy nie jest.
danuta pisze:Nie jestem za zapasieniem szczeniaka,jednak trzymanie na chudo tez nie
Ja też.Taki jest Brunio.
danuta pisze:Przez tyle lat hodowania nie udało sie mi upaść psa na karmie NDarek zdradz jaka to karma.....
Ostaniej zimy zwiększyłem dawkę na zimę mojej suczce(owczarek) i myślałem ,że ma tyle futra a ona tak przytyła-nawet wet mi zwrócił uwagę .Była to Acana Adult.
danuta pisze:DarekN-piszesz,ze tkanka tłuszczowa tworzy sie za młodu-masz racje-wiec musi sie wytworzyc by w pozniejszym wieku mogł troche nabrac tłuszczyku
Przecież się wytworzy-nie mówimy o głodzeniu psa. Chodzi tu o liczbę komórek.Może być ich liczba w normie a jak potzrebujesz lekko obłuścić psa na zimę to nie problem - one poprostu się powiększą.
danuta pisze:...a skąd wytrzasnałes ten wniosek na temat kształtowania sie stawow w zaleznosci od wagi????Radze poczytac
Już czytałem ;-) ? Młode stawy są jak modelina-Są plastyczne i pod obciązeniem długotrwałym odkształcają się(mogą a nie musząw 100%).Każdy kto miał małe dzieci pamięta hasło"szerokie pieluchowanie"- i tu chodzi o plastyczność stawów właśnie a psie dziecko w odróżnieniu do ludzkiego szybko zaczyna chodzić i obiążać stawy.Więc mamy tu gorszą sytuację i dlatego więcej dysplazji jest psów ( w stos. do ludzi)
No i powtarzam nie jestem za " chudym trzymaniem "psów :-> Wolę średniaki- zawsze można podłuczyć po zakończeniu wzrostu


Pozdrawiam

DarekN
DarekN
leomaniak
leomaniak
Posty: 173
Rejestracja: 2012-04-02, 09:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: DarekN »

abrus pisze: u psa nadwaga może się jedynie przyczynić do zwiększenia dolegliwości związanych z dysplazją, tudzież do przyspieszenia ujawnienia się jej
tak właśnie napisałem-"nadmierna masa trafi na podatnego psa".
U ludzi jest jak u psów- fizjologia jest jedna a motoryka ma tu drugorzędne znaczenie.
Zresztą te tematy wielokrotnie omawiałem z moim dobrym kolegą weterynarzem gdyż miałem psa z dysplazją.
Ostatnio zmieniony 2012-10-13, 22:00 przez DarekN, łącznie zmieniany 1 raz.


Pozdrawiam

DarekN
DarekN
leomaniak
leomaniak
Posty: 173
Rejestracja: 2012-04-02, 09:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: DarekN »

alvaro pisze:nie dam się wciągnąć w żadną dyskusjię dlaszą przkazałam swoją wiedzę
ja tej dyskusji nie zacząłem :mrgreen: .Tylko dziwię się ,że napisałaś ,że głodzę psa nie mając żadnych informacji a potem piszesz na temat dziwnego żywienia.Skoro piszesz:
alvaro pisze:błagam to mój wnuczek i proszę dać mu jeść bo płakać mni się chce jak myślę że chodzi głodny bo musi mieć żebarka na wierzchu
to to jest bez sensu
alvaro pisze:jak ktoś ma ochotę na wykorzystywanie innej wiedzy nie widze najmniejszego problemu byle dalej ten duet był zadowolony
Zresztą nie ja wymyśliłem jak należy żywić psy,ludzi etc. Ktoś to wymyślił /zbadał już dawno- ja to tylko przekazuję tym bardziej że mam w tym trochę praktyki/doświadczeń.
Ostatnio zmieniony 2012-10-13, 22:18 przez DarekN, łącznie zmieniany 1 raz.


Pozdrawiam

DarekN
danuta
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2886
Rejestracja: 2007-12-12, 20:20
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: danuta »

Darek N-nie gadajmy o szerokim pieluchowaniu (dowiedziałam sie,ze jestes lekarzem wiec mozemy kiedys na ten temat pogadac,bo z racji mojego zawodu tez bym miała cos do powiedzenia ;-) ,a o psach.
Tabeli nie sa dla psów małych a dla laików by mieli jakas skale porównania ;-)
Acana na moje nie działa:-)
....a wet wetowi nie równy ;-) w kazdym razie jest pewnikiem,ze jesli pies rodzi sie bez dysplazji to nawet "rozjechanie" sie na sliskim podłozu nie spowoduje wywichniecia stawu :-D :-D ,ani chodzenie po sliskim choc moze spowodowac koslawy chód,tak samo tusza moze wpłynąć na ruch psa,wiec nie wciskaj mi kitów :rotfl: sorrki,nie chce sie mi z Toba spierac,a przynajmniej dzis :rotfl:mam dobry chumor pomimo,ze jest mi zimno :-D


DarekN
leomaniak
leomaniak
Posty: 173
Rejestracja: 2012-04-02, 09:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: DarekN »

danuta pisze:Darek N-nie gadajmy o szerokim pieluchowaniu
pewnie,że nie- chciałem tylko jak najprościej wytłumaczyć ;-)
danuta pisze:Tabeli nie sa dla psów małych a dla laików by mieli jakas skale porównania
mniej więcej o to mi przecież chodziło
danuta pisze:ze jesli pies rodzi sie bez dysplazji to nawet "rozjechanie" sie na sliskim podłozu nie spowoduje wywichniecia
a co ma rozjechanie do dysplazji?
danuta pisze:wiec nie wciskaj mi kitów
a jakich konkretnie?


Pozdrawiam

DarekN
danuta
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2886
Rejestracja: 2007-12-12, 20:20
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: danuta »

DarekN pisze:
abrus pisze: u psa nadwaga może się jedynie przyczynić do zwiększenia dolegliwości związanych z dysplazją, tudzież do przyspieszenia ujawnienia się jej
tak właśnie napisałem-"nadmierna masa trafi na podatnego psa".
Dareeeek :rotfl: takich
albo pies ma dysplazje,albo nie.
-co znaczy podatny????????????


danuta
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2886
Rejestracja: 2007-12-12, 20:20
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: danuta »

i jeszcze jedno
pytasz co ma rozjechanie do wywichniecia-napewno wieksze niz masa ciała,chodzi mi o rozjechanie sie na żabę


DarekN
leomaniak
leomaniak
Posty: 173
Rejestracja: 2012-04-02, 09:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: DarekN »

danuta pisze:
DarekN pisze:
abrus pisze: u psa nadwaga może się jedynie przyczynić do zwiększenia dolegliwości związanych z dysplazją, tudzież do przyspieszenia ujawnienia się jej
tak właśnie napisałem-"nadmierna masa trafi na podatnego psa".
Dareeeek :rotfl: takich
albo pies ma dysplazje,albo nie.
-co znaczy podatny????????????
Podatność na dysplazję -a jaka jest przyczyna dysplazji?- nie wiemy konkretnie(geny, środowisko)więc trudno w tym przypadku wyjaśnić podatność.Krótko mówiąc podatność w tym przypadku to dysplazja ale nazwijmy to małego stopnia i zrobi się problematyczna dopiero w starszym wieku jak zadbamy o psa .Jak mu "pomożemy"np zatuczymy to problemy pojawią się dużo wcześniej.I to jest pies podatny na dysplazję czyli zniekształcenie stawów.


Pozdrawiam

DarekN
DarekN
leomaniak
leomaniak
Posty: 173
Rejestracja: 2012-04-02, 09:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: DarekN »

danuta pisze:i jeszcze jedno
pytasz co ma rozjechanie do wywichniecia-napewno wieksze niz masa ciała,chodzi mi o rozjechanie sie na żabę
Z tym się zgodzę .Ale co to ma do tematu?Zwichnięcie nie znaczy dysplazja.Co ma rozjechanie do dysplazji ?


Pozdrawiam

DarekN
alvaro
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 447
Rejestracja: 2008-02-16, 17:40

Post autor: alvaro »

1 od jakiegoś czasu dopytujesz się o masę innych psów porównując do swojego .. kiedy ktoś podaje piszesz że twój mogł by taki być ale... stąd mój wniosek że jest głodny :(
a ogólnie to ma raj nie przeczę piękny staw i mydło maślane nam się robi! Nie ma nieomylnych, jednak rady aby psa trzymać chudo i uważać i dzielić wielu zniosło nie tak.
Odsyłam do najnowszych opublikowań hodowców jak i zarówno lekarzy wet. niufow .
P.S mój znajomy adwokat leciwych lat co u mnie jeździł konno mawiał "wiesz Ewa jednego nienawidzę jak przyjdzie lekarz czy nauczyciel " i nie ma w tym cienia złośliwości a kazdy powinien mieć samokrytycyzm zarówno dla siebie jak i dla swych psów. Ja mam. Złośliwa wiedźma jestem i już:)
Ostatnio zmieniony 2012-10-13, 23:38 przez alvaro, łącznie zmieniany 3 razy.


DarekN
leomaniak
leomaniak
Posty: 173
Rejestracja: 2012-04-02, 09:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: DarekN »

danuta pisze:co znaczy podatny????????????
Pozatym każdy szczeniak jest poadtny na zniekształcenie stawów z powodu ,że w tym wieku kości są plastyczne.Jeśli dobrze pamiętam to w 30 % za dysplazję odpowiadają czynniki środowiskowe czy m.in masa ciała.Genetyka to 70%


Pozdrawiam

DarekN
alvaro
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 447
Rejestracja: 2008-02-16, 17:40

Post autor: alvaro »

ostatnie badania jednak kładą na łopatki te 70 procent więc nie ma się na czym opierać ...może prócz tego że ojciec biega przy rolkach i nad rzekę ,babka twego psa biega 15 km dziennie!!prababka żyje i ma się dobrze pradziadek z linii matki i prababki żyje dawno na kredyt więc niema się za bardzo genetycznie chyba czym martwić? I mam nadzieję że młody się wrodzi w rodzinkę u mnie każdy biega skacze , poluje i ma się dobrze. No może Szila troche szwankuje na 11km i musi ją odbierać mąż samochodem ale ona po kąpieli w rzece ma raczej problem z targaniem swych kudłów :ubz: i pojawia się niemoc.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez alvaro, łącznie zmieniany 4 razy.


ODPOWIEDZ