Polineuropatia

Moderator: Wroc_Luna

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Polineuropatia

Post autor: gingerheaven »

Zapewne kazdy slyszal o tej chorobie ale moze nie kazdy wie czym sie objawia i co to jest.Polineuropatia staje sie zmora naszej rasy,coraz wiecej przypadkow tej choroby sie zdarza.Trwaja prace nad opracowaniem testow DNA na ta chorobe i coraz wiecej wlascicieli/hodowcow psow ktore umarly mlodo wysylaja posmiertne probki pobrane metoda biopsji (pobiera sie z miesni w tylniej lapie) do badania czy pies nie byl na to chory.Badania nad tymi wycinkami sa w USA i bodajze w Szwajcarii ale tego pewna nie jestem -miejmy nadzieje ze opracuja ten test DNA.
Choroba jest neurologiczna i dziedziczna .Zaraz opisze objawy ale przedtem chce napisac ze to sie wydaje nie do opanowania -powiedzmy ze jakis pies da 15 miotow i w wieku lat 6 zdiagnozuje sie u niego polineuropatie -co wtedy?Choroba jest dziedziczna i jak dysplazja-nie wiadomo do konca w jakim stopniu i jak sie dziedziczy -jedno jest pewne,ze gdyby mozna tak od razu sprawdzic jak HD to nikt by nie byl taki szalony aby takim psem kryc :cry:
A teraz objawy tlumaczone -w formie pytan ...
1)Czy twoj pies szybko sie meczy ???????Mlody leonberger podczas normalnej pogody jest zdolny dosc dlugo biegac i szalec zanim okaze objawy zmeczenia
2)Czy jego szczek sie zmienil ?Czy nie brzmi "ochrypialy""chrapliwy" gdy szczeka????
3)Czy wiecej dyszy zwlaszcza w chwilach podniecenia??????
4)czy oddycha tak glosno ze musisz podnosic glos aby go zagluszyc gdy jestescie w jednym pomieszczeniu????
5)Czy jest niezdarny?czasem sie potyka o wlasne nogi???????
6)czy czasem masz wrazenie ze cos jest nie tak przez chwile gdy go obserwujesz jak chodzi???
7)Czy podnosi wysoko przednie lapy jak chodzi?Jakby chcial przejsc przez jakas przeszkode??
8) Czy czasem weterynarze wmawiaja wam alergie lub zapalenie migdalkow kiedy pies przewlekle kaszle a to jest czesty objaw PN/LP...

Jesli Twoj pies ma takie objawy -nie musza byc wszystkie naraz-lepiej skontaktuj z dr.
Diane Shelton(USA) tel # 858-534-1537 lub dr.Drögemüller ze szwajcarii cord.droegemueller@itz.unibe.ch aby wskazali Ci najblizszego specjaliste od rozpoznawania tej choroby w twojej okolicy
Ostatnio zmieniony 2008-10-13, 03:21 przez gingerheaven, łącznie zmieniany 2 razy.


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

Napisalam o tej chorobie nieprzypadkowo-naprawde coraz wiecej leonbergerow ma zdiagnozowana ta chorobe ,rzadko kiedy mozna przeczytac w necie ktory pies ja ma -ale niektorzy hodowcy pisza.Np.Angielska hodowla na ktorej dzis bylam stronie ma dzial memoriam i slala probki martwego psa z innej hodowli -wyszlo PN :cry: .Inny przyklad-dzis wynalazlam pieknego psa ,pokazalam go Danucie i zaczelam kopac na jego temat -znalazlam jego strone i bylo napisane ze nie hodowlany-jest chory na ta straszna chorobe:(
Ostatnio zmieniony 2008-10-12, 23:02 przez gingerheaven, łącznie zmieniany 1 raz.


[you] zycze Ci milego dnia:)))
danuta
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2886
Rejestracja: 2007-12-12, 20:20
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: danuta »

faktycznie pies nietuzinkowy,piekny :serducho:
Z tego co zasłyszałam (sa to wiadomosci nie potwierdzone ) w USA wieksza czesc,albo duza czesc leonów choruje na ta własnie chorobe.Rozprzestrzeniła sie na wielka skale,bo jeden i ten sam rep był wykorzystywany w wielu hodowlach....
I z tego co wiem w Polsce tez juz były wypadki zachorowan na te chorobe,jednak nie potwierdzone badaniami.....ciezki i trudny temat :cry:
Ostatnio zmieniony 2008-10-13, 10:33 przez danuta, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Archisia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1270
Rejestracja: 2007-11-19, 13:09
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Archisia »

Czy sa mozliwe badania przyzyciowe jednoznacznie stawiajace diagnoze : Polineuropatia ?
Ostatnio zmieniony 2008-10-13, 16:30 przez Archisia, łącznie zmieniany 2 razy.


ARCHIBALD Wiecznym Strażnikiem Lasu
GWIAZDECZKA Wieczny Łowca
UZI Stróżująca za Tęczowym Mostem
MALINKA Po Drugiej Stronie Tęczy
Obrazek
danuta
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2886
Rejestracja: 2007-12-12, 20:20
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: danuta »

ponoc tak-pobierany jest wycinek nerwu :dizzy: dotyczy to jednak ludzi-miałam gdzies ten artykuł-jak znajde,to podesle


Awatar użytkownika
Khaira
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 659
Rejestracja: 2008-05-13, 21:28
Lokalizacja: Budki Żelazowskie

Post autor: Khaira »

Do jednoznacznej diagnozy konieczna jest biopsja nerwu piszczelowego lub mięśnia głowy kości piszczelowej (dokładnych nazw nie pamiętam, a atlas anatomiczny został na wsi :-/ ). Ale generalnie chodzi o okolicę piszczeli. Niestety, o ile mi wiadomo takich badań chyba nikt w Polsce nie przeprowadza. :wall:


Pozdrawiam,
Khaira
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

a poza tym sa strasznie bolesne badania dla psa i hodowcy nie badaja -ja sie o to pytalam w norwegii to spojrzeli na mnie jakbym z kosmosu spadla i spytali tylko czy wiem jaki to bol dla psa :cry:


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
Khaira
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 659
Rejestracja: 2008-05-13, 21:28
Lokalizacja: Budki Żelazowskie

Post autor: Khaira »

Daga, jaki ból?! Zabieg taki MUSI być wykonywany w znieczuleniu ogólnym, czyli popularnej narkozie. Biopsja nerwu może być nieco ryzykowna, ale mięsień nie będzie dawał żadnych powikłań (przy założeniu dobrze wykonanego zabiegu). Ludziom biopsje się robi na porządku dziennym i jakoś żyją. Tłumaczenie norweskich hodowców przypomina mi pewnego polskiego hodowcę, który nie prześwietla "bo to męczarnia dla psa" :-?

Zresztą jakby to nie było nawet bolesne, to chyba lepiej wykonać taki prosty zabieg niż skazać część populacji na cierpienia związane z chorobą.
Ostatnio zmieniony 2008-10-13, 20:43 przez Khaira, łącznie zmieniany 1 raz.


Pozdrawiam,
Khaira
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

Nie wiem jaki bol-tak mi powiedziano a nie sadze aby nie badali z tego powodu co polski hodowca skoro badaja na inne rzeczy -wiem ze wysylaja probki po smierci psa .


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
Khaira
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 659
Rejestracja: 2008-05-13, 21:28
Lokalizacja: Budki Żelazowskie

Post autor: Khaira »

Po śmierci to już trochę za późno, bo taki pies mógł dać dowolną ilość obciążonego potomstwa. Pewnie, że najlepiej by było gdyby weszły testy genetyczne robione na podstawie próbek krwi. Zresztą analiza krwi jest jednym z instrumentów w diagnozowaniu polineuropatii - niestety nie daje jednoznacznych wyników :-/ Najgorsze jest to, że u nas prawdopodobnie na sugestię tej choroby większość wetów wybałuszyłaby oczy ze zdziwienia :-x


Pozdrawiam,
Khaira
danuta
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2886
Rejestracja: 2007-12-12, 20:20
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: danuta »

nie jest tak zle :mrgreen: w białymstoku jest specjalista-neurolog-ponoc dobry


danuta
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2886
Rejestracja: 2007-12-12, 20:20
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: danuta »

a tak wogóle znam osobe,która ma na tym punkcie bzika i wiadomosci tez spore-moze tylko teoretyczne


Awatar użytkownika
Khaira
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 659
Rejestracja: 2008-05-13, 21:28
Lokalizacja: Budki Żelazowskie

Post autor: Khaira »

Danuta, to weź pociągnij tę osobę za język, niech się podzieli wiedzą :-D


Pozdrawiam,
Khaira
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

zapewne tak.A co do badan posmiertnych -jesli pies nie kryje duzo bo wlasciciel o to dba to nie ma takie tragedii,gorzej jak pies kryje za duzo i tu sie sprowadza znowu do tego o czym wielokrotnie pisalam -o nienaduzywaniu reproduktorow chocby byly nie wiadomo jak piekne .Poza tym polineuropatia gdy ma objawy to powinna byc bezwzglednie juz zdiagnozowana a potem powinno byc to gdzies podane aby kazdy podjal decyzje sam-czy chce kryc synem takiego psa,czy chce uzyc jego corke w hodowli.Poza tym jak sama mowisz-u nas tych badan nie robia wiec... :-?


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

ja wiem o kim danuta mowi-wysmaruje zaraz maila i spytam 8-)


[you] zycze Ci milego dnia:)))
ODPOWIEDZ