Wzorzec Leonbergera

Wzorzec leonbergera i dyskusje o nim

Moderator: Wroc_Luna

Awatar użytkownika
abrus
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2393
Rejestracja: 2007-11-01, 00:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: abrus »

dobrze mieć wgląd w literaturę :-) niestety w Polsce brak takowej na temat naszej rasy.
A jest w tej książce coś na temat jak ewoluował wzorzec leonbergera?


alvaro
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 447
Rejestracja: 2008-02-16, 17:40

Post autor: alvaro »

Po pierwsze nie wiem dlaczego używa się takich osobników. Cytuje wzorzec wady dyskfalfikujące: wyraźna krowia postawa.Więc to pytanie chyba nie tylko do mnie. to wszystko na ten temat. Po drugie pies był badany przed kryciem teraz był powtórnie badany do wpisu . Oprócz dysplazji ma zbadane inne rzeczy. Na tym forum nie są zalogowani i niepisują hodowcy z wieloletnim doświadczeniem . A mój pies został reproduktorem bo dostał takie przyzwolenie od sędziów i związku kynologicznego. Zamierzeń krycia nie muszę ujawniać bo nie mam zamiaru tłumaczyć tego komuś kto nie ma pojęcia o leonach. I zdanie mało doświadczonego hodowcy nie powinno być dla nikogo wyrocznią i śmiałość i pycha twierdzić i zakładać że ja wiem najlepiej i podwarzać zdanie innych bardziej doświadczonych hodowców. A co najważniejsze podwarzać zdanie sędziów czyli ludzi uprawnionych do tego by oceniać nasze psy. A ludzie którzy tutaj nie piszą mają prawo nie życzyć sobie wypowiedzi na temat ich hodowli i ich psów oraz celu ich zkojarzeń, gdyż również nie wypowiadają się na temat innych. A noce spędzone na forum nikomu jeszcze odpowiednich rekomędacji nie dały do tego by móc bezkarnie krytykować innych.
A Parys jeśli coś ci się nie podoba to przeczytaj jeszcze raz regulamin tego forum punkt drugi.


E.DEREK
nowy forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 2008-07-16, 08:29
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Post autor: E.DEREK »

Wiele złego zrobiono na forum molosów naszej rasie. Nie mam na myśli głupich, napastliwych postów dziwnych osobników, bo różnej maści oszołomów jest pełno na świecie, a na forum każdy może wejść i z tym trzeba się liczyć.
Stała się gorsza rzecz.
Przy każdej okazji (i bez), na różnych wątkach pojawiał się temat dysplazji i charakteru. Efekt jest taki, że to co jest największą zaletą leonbergerów, czyli zdrowie i charakter, jest postrzegane przez postronnych ludzi jako problem z którym boryka się ta rasa.
Psy należy badać ! Powinno traktować się to jako normę i na tym koniec. A nie rozprawiać o tym przy każdej okazji i chwalić się, na każdym kroku,wynikami jakby to było coś niezwykłego, że pies jest zdrowy.
Może zamiast ciągle rozpisywać się na temat dysplazji i biadolić nad tym, że w Polsce nie ma obowiązku badań, zrobić coś konkretnego.
Rozmawiałam z przewodniczącą głównej komisji hodowlanej przy zarządzie głównym związku i wierzcie mi nie ma co liczyć, że nasz związek sam wprowadzi odgórnie taki obowiązek. Trzeba ich do tego zmusić.
Na początku każdego roku odbywają się w oddziałach walne zgromadzenia. Może w nich uczestniczyć każdy członek związku. Jednym z punktów obrad są wolne wnioski. Każdy może wystąpić z jakimś wnioskiem, który jeśli zostanie przegłosowany większością głosów, musi być potem przedstawiony na zjeżdzie delegatów z całej Polski. Jeżeli będzie kilka takich samych wniosków z różnych oddziałów to jest jakaś szansa na sukces.
Zróbmy coś dobrego dla rasy, a nie szkalujmy jej wizerunku.


Awatar użytkownika
Archisia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1270
Rejestracja: 2007-11-19, 13:09
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Archisia »

Prosze o przeniesienie tej dyskusji do dzialu : genetyka
Kasowac tego nie bedziemy bo zauwazam dziwna tendencje na forum , jak temat robi sie niewygodny to go kasujemy.
Do czego ma prowadzic takie "chowanie glowy w piasek"
Forum jest nie tylko po to by sie zachwycac.
Poglady musza sie scierac i nawet takie niewygodne dyskusje sa potrzebne.
Ktos tu wczesniej zauwazyl " szkoda ze nie mamy Klubu " , gdybysmy mieli Klub a w nim obowiazkowa bonitacje, Alvaro jako pies wykraczajacy bardzo duzo poza wzorzec nie otrzymalby uprawnien hodowlanych. Najwyzszy pies w Niemieckim Klubie, ktory ma uprawnienia hodowlane ma 82 cm, czyli tylko 2 cm ponad gorna granice wzorca.


ARCHIBALD Wiecznym Strażnikiem Lasu
GWIAZDECZKA Wieczny Łowca
UZI Stróżująca za Tęczowym Mostem
MALINKA Po Drugiej Stronie Tęczy
Obrazek
Awatar użytkownika
abrus
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2393
Rejestracja: 2007-11-01, 00:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: abrus »

posty zostały ukryte, jak tylko admini znajdą czas, bo trzeba co nieco uporządkować dyskusja powróci w innych działach, żeby można było ją w sposób kulturalny kontynuować, prosimy o cierpliwość


E.DEREK
nowy forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 2008-07-16, 08:29
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Post autor: E.DEREK »

Mój post też proszę o przeniesienie lub wykasowanie w/g uznania.


Awatar użytkownika
iwona i Car
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 581
Rejestracja: 2008-07-07, 04:12
Lokalizacja: Down Under

Post autor: iwona i Car »

E.DEREK pisze:Wiele złego zrobiono na forum molosów naszej rasie.
Przy każdej okazji (i bez), na różnych wątkach pojawiał się temat dysplazji i charakteru. Efekt jest taki, że to co jest największą zaletą leonbergerów, czyli zdrowie i charakter, jest postrzegane przez postronnych ludzi jako problem z którym boryka się ta rasa.
Nie zgodze sie z tym .
W innych rasach duuuuuuzo wiecej pisza o dysplazji a sa mniej podatne na nia ,
np Leonberger jest na 64/150 pozycji a LABRADOR RETRIEVER 75/150 pozycji.
Natomiast wogole nie pisano o ich charakterach ,dlaczego ?
bo wlasnie tak jak napisales bylo to ich zaleta i co i coraz wiecej agresywnych labkow w Polsce !!!!
Psy należy badać ! Powinno traktować się to jako normę i na tym koniec.
A jak wiekszosc hodowcow nie traktuje tego jako norme ?
Może zamiast ciągle rozpisywać się na temat dysplazji i biadolić nad tym, że w Polsce nie ma obowiązku badań, zrobić coś konkretnego.
Co znaczy 21 ras powiekszyc nakaz na ile ? na wszystkie rasy ?
Dla mnie 21 ras to juz jest szok , u nas chyba ze trzydziesci lat temu zrobiono nakaz na trzy rasy i tak zostalo.
Nikt sie nie upomina o powiekszenie tej listy tylko uswiadamia sie wlascicieli
a tym samym rosnie liczba odpowiedzialnych hodowcow , inaczej im sie nie oplaca.

Jest teraz 21 ras o przymusowym badaniu ale tylko dysplazji w czesci :(
np ROTTWEILER przymusowe badania TYLKO na biodra a ich lokcie sa duzo czestsza przypadloscia :cry:
( w Niemczech obowiazkowe badania lokci) ile jest odpowiedzialnych hodowcow ktorzy badaja i lokcie tez ??
NIE DA SIE TAK LATWO ZMIENIC WSZYSTKIEGO , DLATEGO TRZEBA WYCZULAC WLASCICIELI !!!!
Ostatnio zmieniony 2008-08-25, 22:44 przez iwona i Car, łącznie zmieniany 1 raz.


Pozdrawiam Iwona :-)
Awatar użytkownika
fils_referee
piszący forumowicz
piszący forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 2008-07-21, 11:51
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fils_referee »

Słuchajcie, ja mam następujące pytanie, jaki jest minimalny wiek psa, żeby badanie na dysplazję miało sens [w sensie było wiarygodne i do końca wiążące]? :?:
Mam nadzieję, że to nie głupie pytanie, ale po prostu nie wiemy. A bardzo byśmy chcieli naszemu Beo jak najbardziej umożliwić prawidłowy rozwój i ewentualnie zadziałać jak najszybciej tylko to możliwe.
Z góry dzięki za odpowiedź. :aplaus:


Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

do wpisu 15-18 miesiecy albo i wiecej.Dla wlasnej pewnosci 6-8 miesiecy i ja to robilam ale nie trzeba narazac psa na narkoze a te rtg z tego wieku o ile sa zrobione u zwyklego weta to moga byc mylne -ja robilam mojemu pierwszemu psu i chcieli go pokroic :dizzy: ..poszlam gdzie indziej i mowili ze ok-prawda posrodku,pies by dostal wpis B lub C-biega,lata ale biodra nie idealne ;-) .Ale zyje a ten pierwszy wet mi dawal opcje ze pokroje psa albo za pol roku chodzil nie bedzie ;-) .Potem juz robilam rtg kazdemu mojemu psu w mlodym wieku -ale nie zeby znowu paranoje zlapac a dlatego ze ...paranoja byla po pierwszym psie( a sa w podobnym wieku) ..Teraz zostanie u mnie suka i nie zrobie rtg jesli nie bedzie wskazan typu kulawizna,problemy ogolne -do wieku przeswietlenia ;-) jesli pojawia sie problemy -rtg konieczne..jak nie to w wieku na przeswietlenie -tylko krowa zdania nie zmienia :-D -a bylam zdania ze rtg kontrolne konieczne ;-)


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
SiL
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 885
Rejestracja: 2007-11-22, 21:48
Lokalizacja: Łomianki
Kontakt:

Post autor: SiL »

Mi jedna wet powiedziała, że powinno się zrobić zdjęcie w wieku 12 miesięcy - dlatego, że jakby cos się miało dziać to w wieku 18 miesięcy może być za późno.
Ja do tej pory Amisiowi nie zrobiłam, ale nie widzę też powodu dla którego miałabym je zrobić.
Jaka jest prawda? Jak myslisz Daga? :roll:


Amigo Psia Psota i jamniczka Psota :)
Obrazek
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

jesli nie ma powodow do zmartwien to ja bym nie robila


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
embe
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1900
Rejestracja: 2007-12-14, 20:53
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: embe »

Dla ewentualnych podejrzeń o dysplazję ważna jest bardzo wnikliwa obserwacja psa... Szczególnie w galopie, truchcie i w niewymuszonej stójce "wystawowej". Jeżeli pies nie przyjmuje swobodnie postawy z właściwym ukątowaniem w stawach biodrowych i kolanowych, powłóczy w truchcie całymi tylnymi kończynami, lub są one usztywnione w ruchu, to są sugestie ku szczegółowemu badaniu w kierunku dysplazji - koniecznie dla dalszego prawidłowego rozwoju psa. Przy braku obserwowania patologii ruchu w obrębie obręczy miednicznej, badanie rentgenowskie jest potrzebne dla własnego spokoju ducha i pewności przekazywania samych dobrych cech następcom. Na jedno chciałbym zwrócić jednak uwagę: Do obiektywnej, nie-emocjonalnej oceny swojego psiuta potrzebne jest duże doświadczenie kynologiczne i znajomość fizjologii ruchu psa - więc może (u właścicieli mniej doświadczonych) warto by zrobić prześwietlenie wcześniej??? Ja -mając pewne doświadczenie - wykonałem tylko raz badania rtg w wieku 2. lat, a i to tylko w tym drugim celu... Dysplazję na poziomie "C" lub "D" widać w ruchu "gołym okiem". "Starzy" hodowcy to potwierdzą, nawet u dość młodych psów... :eyebrow: :smoke:
Ostatnio zmieniony 2008-09-27, 20:55 przez embe, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

na zyczenie alvaro jej post wrocil i jest ciut wyzej bo posty ukladaja sie datami.
Ja dodam do wad dyskwalifikujacych brak katowania konczyn ;-)
Ostatnio zmieniony 2008-10-11, 00:08 przez gingerheaven, łącznie zmieniany 1 raz.


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Mariblue
aktywny leomaniak
aktywny leomaniak
Posty: 366
Rejestracja: 2008-12-28, 18:01
Lokalizacja: Dolny Śląsk ;)

Post autor: Mariblue »

Uda:
dosyć długie, ustawione skośnie, silnie umięśnione, udo i podudzie tworzą wyraźny kąt.

Stawy skokowe:
mocne, wyraźny kąt pomiędzy podudziem a śródstopiem.
gingerheaven pisze:Ja dodam do wad dyskwalifikujących brak katowania kończyn ;-)
I właśnie o to chciałam zapytać. Szperając po internecie obejrzałam wiele leonowych zdjęć. Śmiało powiem, że chyba w setki już idzie :mrgreen: Na żywo widziałam przyznaję niewiele.

Mam wrażenie, że większość widzianych przeze mnie leonów na zdjęciach wygląda na bardzo słabo kątowane :shock: Może ja przyzwyczajona do dobrze kątowanych czarnych terierów (przynajmniej te wygrywające ;-) ) za dużo "wymagam" ? Jak wygląda prawidłowe kątowanie leonbergera?
czy Waszym zdaniem pies na 2.lokacie jest właściwie kątowany?

Szczenię czernysza wybieramy m.in. patrząc na kość i dobre kątowanie, które daje szansę na wydajny ruch, co jest b. ważne przy ocenie. U leonów bym szukała tego samego. Mam szansę?


Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

a ty oceniasz z foty a moze ten pies ma dobre katy z innej perspektywy??pierwszy ma ok a drugi i trzeci nie :lol: i doopy w gorze-to fota ..a moze ten na drugiej lokacie ma super ruch :-D fotki to fotki-z foty psa oceniac to blad :roll:


[you] zycze Ci milego dnia:)))
ODPOWIEDZ