Niemiecka bonitacja

Wzorzec leonbergera i dyskusje o nim

Moderator: Wroc_Luna

Awatar użytkownika
Khaira
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 659
Rejestracja: 2008-05-13, 21:28
Lokalizacja: Budki Żelazowskie

Niemiecka bonitacja

Post autor: Khaira »

Wlazłam sobie na stronkę niemieckiego Klubu Leonbergera w poszukiwaniu ideału. Wyczyn z mojej strony heroiczny, bo stronka jest tylko po niemiecku, a ja z niemieckim na bakier. Niemniej jednak, z ogromną pomocą googla, udało mi się dotrzeć do kart bonitacyjnych reproduktorów. I tu jakby ugrzęzłam, trafiłam na słowa i określenia, których nie przetwarzają słowniki internetowe. Czy ktoś z was ma jakieś konkretne info na temat niemieckiej bonitacji? Lub może jest w stanie przetłumaczyć przykładową kartę? Warto by było spojrzeć, na co niemieccy hodowcy zwracają uwagę, w końcu to ich rasa :-)


Pozdrawiam,
Khaira
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

Archisia :-D -my juz nie raz telefonicznie to analizowalysmy -tzn archisia mi tlumaczyla ;-)


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
Khaira
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 659
Rejestracja: 2008-05-13, 21:28
Lokalizacja: Budki Żelazowskie

Post autor: Khaira »

Też pomyslałam o Archisi, ale nic nie mówiłam, żeby nie było, że trudne sprawy to nam zaraz biedna Archisia musi tłumaczyć ;-)


Pozdrawiam,
Khaira
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

:rotfl: ona jest biedna ,to fakt :hahah: .ja ja czesto molestuje :upss:


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
Archisia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1270
Rejestracja: 2007-11-19, 13:09
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Archisia »

Porządek bonitacji ( Körung )
Do uzyskania uprawnień hodowlanych, leonberger musi poddać się weryfikacji.
Podstawą weryfikacji jest standard rasy.
Dopuszczenie do hodowli może nastąpić na dwóch poziomach. Zdanie poziomu 2 jest szczególną rekomendacją hodowlaną. Wymogi odnośnie cech rasy i charakteru są znacznie wyższe niż na poziomie 1. Celem jest prowadzenie hodowli z psami, które wykazują ponadprzecietne cechy rasy i zachowania i przekazują je potomstwu.
Tylko zdrowe i zadbane zwierzęta mogą przystąpić do bonitacji.

Poziom 1 ( Körung 1 )

I.Wymogi jakie musi spełnić pies by być dopuszczonym do Körung 1.

1.Przedstawiany pies musi uzyskać 2 x noty : bardzo dobrą lub doskonałą u specjalisty sędziego rasy w następujących klasach : młodsza młodzież, młodzież, dorosłe, na specjalistycznych wystawach hodowlanych ( Spezialzuchtschau ).
Przynajmniej jedna ocena z wystawy musi być uzyskana w jednej z dorosłych klas. Zaliczenie Przeglądu Młodzieżowego z ocena bardzo dobrą lub doskonałą może zastapić ocenę w innych klasach uprawniających.
2.Uznawane będą tylko wyniki VDH uznanych niemieckich wystaw ( z powiazaną wystawą specjalną ) jak również klubowych wystaw wewnętrznych.
3.Leonberger może przystąpić do bonitacji mając ukończone 18 miesięcy.
4.Tylko zdrowe i zadbane zwierzęta mogą przystąpić do bonitacji.

II.Organizacja bonitacji. ( Przegladu )

1.Przeglady mogą być organizowane przez grupy regionalne lub krajowe ( po zatwierdzeniu przez Zarząd DCLH )
2.DCLH oferuje conajmniej 5 przeglądów w roku. Grupy regionalne mogą ubiegać się o organizację przeglądu w Zarządzie DCLH.
3.Zgłoszenie uczestników u organizatora musi nastąpić najpóźniej na 2 tygodnie przed terminem przeglądu. Lista uczestników jest wysyłana najpóźniej 1 tydzień przed przeglądem do kierownika sekcji hodowlanej. Zgłoszenia po terminie nie będą dopuszczone.
4.Przy zgłoszeniu dla każdego psa muszą być przedłożone następujące dokumenty:
a) rodowód DCLH ( w dniu przegląu oryginał )
Wyjątek- pies uczestnik posiadajacy rodowód zagraniczny.
b) karty ocen z wystaw ( w dniu przeglądu oryginały )
c) wynik badania HD w oryginale może być przedłożony później.

III.Ważność zaliczonego przeglądu.

1.Pierwszy zaliczony przegląd odnosi się do 3 lat. Drugi przegląd może być przeprowadzony najwcześniej po 2 latach i ma ważność do końca wieku hodowlanego ( samce do pełnego zakończenia 10 roku życia, suczki do pełnego 8 roku życia )
2.Przekazywanie przez zwierzę widocznych i powtarzających się błędów budowy i charakteru, jak również wad zdrowia, może spowodować pozbawienie w każdej chwili uprawnień hodowlanych ( na wniosek Komisji Hodowlanej )

IV.Przegląd niezaliczony.

Niezaliczony przegląd może być powtórzony tylko 2 razy. Opinia sędziego hodowlanego jest niepodważalna. Powtórzenie przeglądu jest możliwe najwcześniej po 4 miesiącach.

V.Przeprowadzanie bonitacji.

Przegląd jest przyjmowany przez komisję składającą się z 3 równouprawnionych sędziów hodowlanych. Skład komisji określa kierownik sekcji hodowlanej. Przy przeglądzie 2 część może zostać podzielona na sędziów hodowlanych. Część 1 musi być przeprowadzona przez wszystkich razem i równoprawnie. Po każdym przeglądzie organizator przesyła protokoły bonitacji do księgi hodowlanej, przewodniczącego kolegium sędziowskiego, pełniącego urząd sędziego hodowlanego i kierownika sekcji hodowlanej do wglądu.

VI.Kryteria oceny.

1.Ocena charakteru.
a) zachowanie psa kiedy jest pozostawiony sam
- przewodnik przywiązuje swojego psa luźno do palika w terenie i oddala się. Kiedy właściciel znajdzie sie poza zasięgiem wzroku psa, do psa zbliża się sędzia na około 2 metry. Pewny siebie pies będzie pełen oczekiwania na dojrzenie swojego pana i szczeka lub jest całkiem obojętny i markotny w stosunku do obcych, w żadnym przypadku nie reaguje agresywnie. Bojaźliwy i nieśmiały ( niepewny ) pies będzie kulił się i drżał ze strachu.
b) zachowanie psa w stosunku do innego leonbergera tej samej płci
- pies pozostaje uwiązany jak wyżej, przewodnik oddala się poza zasięg wzroku. Drugi pies jest przeprowadzany przez swojego przewodnika w odległości około 10 metrów. Pozostawiony pies nie powinien wykazać zbyt wielkiego podniecenia. W żadnym wypadku nie może zachować się agresywnie. Następnie psy zamieniają się miejscami.
c) ważenie, mierzenie
- waga musi mieć conajmniej 0,8 m x 0,5 m wielkości
wysokość w kłębie, głębokość klatki piersiowej, obwód klatki itd..
d) zachowanie w grupie osób
- różne osoby ( 8-10 ) tworzą grupę i idą swobodnie. Pies na smyczy jest prowadzony przez poruszającą się grupę. Nienaturalne ruchy w grupie są przy tym zaniechane. W tym ćwiczeniu pies powinien zachowywać się naturalnie, bez uprzedzeń, w żadnym razie bojaźliwie. Następnie po komendzie "Siad" jest odpięty ze smyczy. Pies powinien pozostać w grupie przy swoim właścicielu, nie powinien wpaść w panikę i nie powinien opuścić grupy w pośpiechu.
e) prowadzenie i zachowanie w ruchu ulicznym
- na polecenie sędziego przewodnik z przypiętym psem obchodzi wyznaczony odcinek po chodniku. Sędzia podąża za przewodnikiem w odpowiedniej odległości. Pies powinien iść chętnie na luźnej smyczy po lewej stronie z barkiem na wysokości kolana przewodnika. W stosunku do przechodniów i ruchu ulicznego pies powinien zachowywać się obojętnie. Droga przewodnika zostaje przecięta przez grupę przebiegających przechodniów. W krótkim czasie później przewodnika wyprzedza nadjeżdżający z tyłu rowerzysta ( na ścieżce rowerowej lub jezdni ) Przejazd rowerzysty powinien nastąpić tak aby pies znalazł sie pomiędzy właścicielem a rowerzystą. Podczas przejazdu rowerzysta dzwoni. Po tym przewodnik zawraca, podchodzi do sędziego, staje przy nim, wita się przez podanie reki i rozmawia z nim. Pies przy tym powinien stać, leżeć lub siedzieć, lecz powinien zachowywać się spokojnie.
f) prowadzenie na smyczy
- przypięty za obrożę i na smyczy leonberger przy każdym chodzie ( prędkości poruszania ) powinien pozostać po lewej stronie przewodnika. Prawa strona klatki piersiowej psa powinna krzyżować się z kolanem przewodnika. Ćwiczenie jest prezentowane przy normalnym, powolnym chodzie i w biegu, przy tym są wykonywane zwroty w prawo, w lewo, do tyłu. Zwroty wykonuje sie conajmniej po 20-30 krokach prostego odcinka. Komenda "Noga" lub "Równaj" jest dozwolona tylko przy ruszaniu i przy zmianie rodzaju ruchu. Po zakończeniu tego ćwiczenia przewodnik przyjmuje pozycje podstawową ( pies siedzi po lewej stronie przewodnika ). Smycz musi swobodnie zwisać. Po czym przewodnik z psem idzie spokojnie przez grupę 5-6 osób, przy tym ćwiczeniu leonberger ma 2 x usiąść. Prowadzenie na smyczy musi być conajmniej zadowalające ( przykład schemat biegania ) Tylko psy, które podczas całego testu wykazują nienaganne zachowanie, zdają test. Jeśli sędzia ma wątpliwości co do charakteru 9 usposobienia ) psa, może zarządzić w każdej chwili dodatkowe ćwiczenia.
2 Ocena budowy ( wygląd zewnetrzny, anatomia )
- ocena poszczególnych części ciała ( ZTP-niemiecka kwalifikacja hodowlana-formularz )
Ocena budowy w pozycji stojącej, w chodzie i w kłusie. Końcowa ocena i opinia całkowitego obrazu. Przyznanie ostatecznej noty ( conajmniej bardzo dobra )
cdn....

Tłumaczenie wpisów z kart bonitacyjnych

Cyferki przed określeniem danej cechy to punkty, w rzędach wyliczana jest średnia, w kolumnie są sumowane, dając ogólną punktację z Körung. Inaczej jest tylko w rzedzie z określeniem typu, tutaj np. Średnio mocne postawienie podnosi punkty o 10.

Na razie tyle, jak zdobędę więcej to uzupełnię. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2010-05-05, 19:18 przez Archisia, łącznie zmieniany 6 razy.


ARCHIBALD Wiecznym Strażnikiem Lasu
GWIAZDECZKA Wieczny Łowca
UZI Stróżująca za Tęczowym Mostem
MALINKA Po Drugiej Stronie Tęczy
Obrazek
Awatar użytkownika
Archisia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1270
Rejestracja: 2007-11-19, 13:09
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Archisia »

Korzystając z urlopowej swobody uzupelnilam tabelke tlumaczen z opisow bonitacyjnych :mrgreen:
Tłumaczanie opisów z kart bonitacyjnych
Ostatnio zmieniony 2010-06-10, 12:31 przez Archisia, łącznie zmieniany 3 razy.


ARCHIBALD Wiecznym Strażnikiem Lasu
GWIAZDECZKA Wieczny Łowca
UZI Stróżująca za Tęczowym Mostem
MALINKA Po Drugiej Stronie Tęczy
Obrazek
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

_14: to bardzo przydatne,wielkie dzieki _całus_


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
Archisia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1270
Rejestracja: 2007-11-19, 13:09
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Archisia »

W duzym skrocie.
Byłam, widziałam, zdałam !!!
Na sobotni Korung w Herzberg zgloszonych bylo 20 psow.
Na terenie hodowli vom Kaniberg wszystko jest przystosowane do przyjmowania takiej ilosci rudych.
Bonitacja zaczela sie o 9 rano a skonczyla o 17.
Przetrzepali wszystkie psy rowno, niektore potrafili trzymac w czasie opisu po 20 minut.
Przebieg bonitacji znalam z opisu umieszczonego na stronach Niemieckiego Klubu Leonbergera, rzeczywistosc okazala sie trudniejsza, np. sedzia mial podejsc do psa pozostawionego na polu przy slupku na 2 metry. ha ha , sedzie krazyl jak sep wokol psa w odleglosci 30 centymetrow, a w tym samym czasie inne psy krecily sie w poblizu ze swoimi wlascicielami. W opisie te dwie rzeczy czyli sedzia i inne psy byly opisane jako oddzielny test.
Grupa osob krazacych bez celu tez w opisie wygladala luzniej w rzeczywistosci te osoby ocieraly sie o psa , chodzily bardzo bezladnie, zageszczaly sie tuz przed psem i w tej to grupce trzeba bylo psa 2 x posadzic.

Opis ekterieru odbywa sie w ten sposob, ze 3 sedziow jednoczesnie wyraza swoje zdanie o okreslonej cesze psa i dopiero kiedy sa zgodni, mozna to wpisac do protokolu.
Psa w trakcie opisu nie da sie ustawic tak jak na wystawie bo trwa to tak dlugo, ze kazdy pies sie znudzi i zdazy kilka razy zmianic pozycje.
Bardzo duze znaczenie przy kwalifikacji hodowlanej ma zachowanie psa, testy w terenie i na placu a ostateczny werdykt zapada w czasie opisu, kiedy pies przez dlugi czas jest wystawiony na macanie, ogladnie przez 3 osoby jednoczesnie.
Psa wypada trzymac caly czas na luznej lince, sedziowie caly czas filuja co sie robi.
Tu nasz opis
Obrazek
Tu czekamy w postawie zasadniczej na start do testu w ruchu ulicznym
Obrazek
Kiepskie zdjecie bo bez zoom, na tym odcinku przesladowal nas rower , najpierw mijal nas od zadka i dzwonil a pozniej najezdzal na nas od frontu.
Obrazek
Stanowisko do mierzenia, wazenia i opisu eksterieru, jak tez schowanko dla wlasciciela w czasie testu gdy pies jest pozostawiony sam na placu.
Obrazek
Album
Ostatnio zmieniony 2009-08-24, 23:55 przez Archisia, łącznie zmieniany 2 razy.


ARCHIBALD Wiecznym Strażnikiem Lasu
GWIAZDECZKA Wieczny Łowca
UZI Stróżująca za Tęczowym Mostem
MALINKA Po Drugiej Stronie Tęczy
Obrazek
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

zazdroszcze tego doswiadczenia :oops: .A byly jakies psy/suki kulace ogony mocno??jesli tak to jak zostaly ocenione???szkoda ze w polsce tak nie mA :cry:
no i gratulacje :y:


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
Archisia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1270
Rejestracja: 2007-11-19, 13:09
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Archisia »

ja przyuwazylam psa i suke , ktore byly niepewne z podwinietymi ogonami, o tych wiem napewno ze nie zaliczyly.
Dopiero udzial w tej kwalifikacji hodowlanej pokazal mi dokladnie jaka czystke w psach malo wartosciowych robi DCLH.
Przeglad rozpoczal pies z numerkiem 0 i nie zaliczyl, z 1 zaliczyl a 2 znow nie zaliczyl, pozniej widzialam jeszcze suke, ktora tez nie zaliczyla. Zreszta za jakis czas beda wyniki na stronie Klubu.
Siedzenie pod tym namiotem to tez nie lada wyczyn bo miejsca bylo malo a psow oprocz zgloszonej 20 bylo wiecej bo przyjechaly tez towarzysko.
Ja najbardziej obawialam sie tego testu kiedy pies pozostaje sam i obcy pies mial przechodzic obok w odleglosci 5 metrow, ja sie balam takiego a oni zrobili to w wersji "hard" nie dosc ze to nie byl jeden pies to jeszcze sedzia w tym samym czasie krazyl obok Friski, podchodzil , odchodzil, nachylal sie a ta maupa zaskoczyla mnie bardzo bo po prostu lezala tak jak jej kazalam odchodzac, nie wytrzymala tylko ostatniego nachalnego zblizenia sie sedziego bo wstala wsadzila mu nochal w nogawke i zrobila wiatrak z ogona.
Ostatnio zmieniony 2009-08-25, 00:33 przez Archisia, łącznie zmieniany 2 razy.


ARCHIBALD Wiecznym Strażnikiem Lasu
GWIAZDECZKA Wieczny Łowca
UZI Stróżująca za Tęczowym Mostem
MALINKA Po Drugiej Stronie Tęczy
Obrazek
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

a co by sie stalo gdyby suka wstala podczas tego testu i sie cieszyla??? :--: bo jak by to oblalo test to ja z zadna suka bym nie zdala ,moze tylko ze swietej pamieci Gala :dramatic:
To z tymi ogonami mi sie podoba,wogole ocena rozlozenia psa na czynniki pierwsze mi sie podoba ,te puktacje etc -na podstawie twojej rozpiski poanalizowalam jednego psa ,ma malo punktow ale nie powiela wad mojego sucza i juz jest jasno w glowie i nie trzeba go w sumie widziec -wazny jest ten opis szczegolowy plus rodowod i mozna jechac do psa nawet jak fotki bardzo korzystne :-D .


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
Archisia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1270
Rejestracja: 2007-11-19, 13:09
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Archisia »

gingerheaven pisze:a co by sie stalo gdyby suka wstala podczas tego testu i sie cieszyla??? :--: bo jak by to oblalo test to ja z zadna suka bym nie zdala ,moze tylko ze swietej pamieci Gala :dramatic:
Wlasnie o tym napisalam powyzej, Afri wstala , snupnela sedziego nosem w nogawke i wlaczyla ogon do cieszenia, sedzia tez byl bardzo zadowolony z takiego zachowania psa. ;-)


ARCHIBALD Wiecznym Strażnikiem Lasu
GWIAZDECZKA Wieczny Łowca
UZI Stróżująca za Tęczowym Mostem
MALINKA Po Drugiej Stronie Tęczy
Obrazek
danuta
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2886
Rejestracja: 2007-12-12, 20:20
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: danuta »

:lol: No jasne,a kto by sie z czegos takiego nie cieszył :lol:
A tak wogóle to brawo!!!!!!! Dla Afri :lol: no i tez dla Ciebie :lol: inaczej byłoby Ci przykro :lol:


Jola+leony
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1096
Rejestracja: 2008-07-04, 21:32
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: Jola+leony »

Archisia, :oklask: :oklask: :oklask:


Mariblue
aktywny leomaniak
aktywny leomaniak
Posty: 366
Rejestracja: 2008-12-28, 18:01
Lokalizacja: Dolny Śląsk ;)

Post autor: Mariblue »

Gratulacje! :aplaus:


Pozdrawiam ;)
ODPOWIEDZ