między nami hodowcami... refleksje

Moderator: Wroc_Luna

yack
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 907
Rejestracja: 2008-08-20, 22:47
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: yack »

abrus pisze:przepraszam, ale będę nieprzyjemna - nikt żadnych tajemnic nie chce robić, ale raz narzekacie, że musicie czytać kłótnie hodowców i że wszyscy hodowcy są beee.... bo wyciągacie mylne wnioski na podstawie wypowiedzi najczęściej wyrwanych z kontekstu, a innym razem sie nie podoba, że nie można podglądać i karmić się sensacjami, a na prawdę nie jest łatwo dogodzić wszystkim, siedzieć tracić zdrowie i czas po nocach, bo niestety strona i forum się samo nie zrobiło
Nie napisałem ani ze musze (bo nikt mnie nie zmusza) ani ze wszyscy hodowcy sa niedobrzy. Wiadomix ze czarna owca się wszędzie trafi. Ale jakoś przynajmniej w moim odczuciu coś czasem pęka. Wiesz - jakby Ci to inaczej zobrazować:
Chcesz kupić samochód - miesiącami czytasz w necie jaki jest super, oglądasz zdjęcia, czytasz jak na forach jak każdy zachwala ale szukasz jeszcze i znajdujesz forum producenta tych aut gdzie pracownicy sobie omawiają jakie to badziewne części tam upychają albo nie dokręcają śrubek z lenistwa albo jak to Heniek nie dokręcił kół. I w tym momencie juz niewiesz co masz myslec. Tu tez pracownikow nie obwinisz bo i za co. Ja przecież niemam do nikogo pretensji tylko to taki szok troszeczkę. Tu cztasz, oglądasz fotki i myslisz sobie jak to fajnie było mieć takiego fajnego piechola i spotkac sie czasem gdzies z zajebistymi ludzmi razem z piecholami i wymieniac na zywo doswiadczeniami a po przeczytanieu paru postow wlasciwie niewiadomo co myslec i poprostu robi się smutno.


yack
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 907
Rejestracja: 2008-08-20, 22:47
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: yack »

SiL pisze:
Yack - powiedz mi gdzie wyczytałeś, że któryś z hodowców hoduje psy dla zysku, a nie z miłości do rasy? To, że każdy preferuje troszkę inny typ psa - to normalne, każdy ma swoje gusta, wzorzec jest szeroki i hodowcy krzyżują takie psy, żeby wyszły ich upragnione, zdrowe, piękne i z odpowiednim charakterem. Jakby każdy z hodowców patrzył tylko na zysk to po pierwsze nie było by ich tutaj - no bo i po co? Do tego mieli by pewnie jeszcze 5 innych ras psów i namnażali psy tylko te, które mają, po kilkanaście razy.
Poza tym te psy z bazarów też nie są jakieś okrutnie złe - są inne, nie znamy ich pochodzenia i historii, ale tak samo zasługują na naszą miłość i pasję jak psiaki z papierami.
A niema takich ? To dlaczego jedni dogryzają tak bardzo drugim ? Ze zwykłej zazdrości że ktoś ma ładniejszego psa ? Ok, niewiem, nie znam się ta tym, jak już mowilem jestem w tych sprawach lajkonikiem :) A co do psów z bazarów to wiem że wiele ludzi tam sprzedaje bo poprostu nie mają co z nimi zrobić ale wiele jest takich co je tylko mnożą i to w fatalnych warunkach a jak sie nie sprzedadzą to....eee kazdy wie o jakich ludzi chodzi, nie bede sie rozpisywal


Awatar użytkownika
SiL
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 885
Rejestracja: 2007-11-22, 21:48
Lokalizacja: Łomianki
Kontakt:

Post autor: SiL »

To prawda - ale jesli raz się przeczyta coś nie miłego to nie oznacza, że tak jest też zawsze prawda? Przecież jest tutaj tez wielu właścicieli Leosiów, które są zdrowe i szczęsliwe ze swojego życia :-D
A czy o zazdrość chodzi? Mówiłam - każdy ma inny gust co do wyobrażenia psa. Ale to nie oznacza, że "mu kół nie dokręca" :rotfl: Sam możesz wejśc w dzial galerię - ile tam psów i zadowolonych właścicieli - bo przecież tu o psa chodzi w końcu _04_ Mam nadzieję, że się jednak nie zraziłeś, bo Leosie to naprawdę cudowne potfforki _04_


Amigo Psia Psota i jamniczka Psota :)
Obrazek
Awatar użytkownika
ania3miasto
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2129
Rejestracja: 2008-02-10, 13:06
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ania3miasto »

abrus pisze:Jeszcze jedno . wyprowadzcie mnie Drogie Paniee ,ze gen zlosliwosci nie jest sprzezony z chromosomem X
Coś nam nie wychodzi brak sprzężenia :shock:
yack pisze:Ja już pisałem - z tym zrażaniem to masz rację. Ale z tym osiaganiem celu to imho nie. Gdyby liczyl sie tylko cel to kupilbym sobie psa na bazarze bo tam też napewno są ładne i fajne piechole. Ale wydawało mi się że ludzie ktorzy mają psy "z papierami" to ludzie ktorzy kochają psy i mają hodowlę dlatego że chcieli mieć więcej niż jednego. A nie dlatego że hodowla wydaje się być dobrym sposobem na dodatkowy przyplyw gotówki.
Większosć kocha, produkują raczej ci bez hodowli. Problem w tym, że traktują się nawzajem jak konkurencję i podgryzaja sie zamiast zebrać do kupy swoją widzę i doświadczenie.

Przypuśćmy, że za np 2 lata postanowię hodowle założyć. I co ? Gdzie plan hodowlany, gdzie dobór odpowiedniego psa? Kto mi pomoże. Pobiją się i będę skakać sobie do oczu. Co mnie czeka dalej, obgadywanie, że wybrałam źle lub mogłam lepiej.

Co powinien dostać młody hodowca od starej gwardii - wsparcie. Plan hodowlany. Informację:
1 krok - zrob badnia - jakie i gdzie.
2 - Nie spiesz się, wybierz odpowiedniego partnera, mamy tutaj speców od linii, inbedinngu itd, itp. Pomożemy.
3. Pomyśl o kryciu, najlepsze dni, najlepsze sposoby na ich ustalenie
4. Przygotuj się na przyjęcie na świat szczeniaków.
5. Zrób przegląd miotu
6. Weterynarz
7. Socjalizacja
8. Dobór właściwych piesków dla nowych właścicieli.
To jest moim zdaniem wspólny cel - dbałość o rasę, nie tylko o własne ambicje i zamykanie się na swoim podwórku.

Spotkajcie się i dajcie sobie po razie. Weźcie ze soba kogoś, kto ma mocne nerwy, nie jest hodowcą, ułoży wam plan i nie da się wyprowadzic z równowagi.


Awatar użytkownika
abrus
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2393
Rejestracja: 2007-11-01, 00:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: abrus »

yack pisze: Tu cztasz, oglądasz fotki i myslisz sobie jak to fajnie było mieć takiego fajnego piechola i spotkac sie czasem gdzies z zajebistymi ludzmi razem z piecholami i wymieniac na zywo doswiadczeniami a po przeczytanieu paru postow wlasciwie niewiadomo co myslec i poprostu robi się smutno.
no właśnie, o to chodzi, że wyciągasz błędne wnioski i dlatego pewne dyskusje powinny mieć ograniczony dostęp, po to tylko, żeby nie było nieporozumień
Gdy planujesz zakup samochodu, nie śledzisz historii, jak powstawała technologia od zaplecza, tylko czytasz o parametrach, testach i opiniach.
Nie dyskutujemy tu po to, żeby zdecydować, czy będziemy hodować psy chore, czy zdrowe. Dyskusje są o tym, co robić, żeby było jak najlepiej. A co z tego wszystkiego wychodzi, to chyba najlepiej widać w galeriach i przede wszystkim tam powinni świeżo zainteresowani zaglądać, no i oczywiście do działu zdrowie. Bo skoro, chcesz kupić psa-przyjaciela, to powinno Cię interesować, żeby był zdrowy i miał rewelacyjny charakter. A jak chcesz - powinieneś poznać hodowcę swojego przyszłego pupila, to odwiedź do, porozmawiaj, poznaj jego psy, zobacz jak żyją, zasięgnij opinii ludzi, którzy już kupili malucha z danej hodowli, bo zapewniam Cię, że na podstawie czytania tekstu klepanego na forum, pod wpływem różnych emocji łatwo wyciągnąć błędne wnioski ;-) i dlatego jestem za tym, żeby "zaplecze" - czyli wymiana poglądów między hodowcami o hodowaniu miała ograniczony dostęp dla publiczności, nie po to, żeby ukryć prawdę, ale właśnie po to żeby nie było nieporozumień i zbędnych sensacji ;-)


Awatar użytkownika
Wroc_Luna
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1796
Rejestracja: 2007-11-21, 21:29
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Wroc_Luna »

o ile pamietam to forum miało słuzyc dyskusji o leosiach. jesli ktos nie umie odpowiadac na pytania lub sa dla niego nie wygodne, jesli we wszystkim szuka szykan i obraza sie za krytyke własnych poczyna i swiadomie dogryza innym forumowiczom to nogi ogolic i do przeczkola! to własnie takie zachowanie prowokuje kłotnie na forum. mozna powiedziec wszystko, mozna rozmawiac na kazdy temat, mozna nawet sie spierac lecz nie mozna robic to w sposób zaczerpniety z FM. mam ochote jako mod wywalic 2 osoba ostrzezenia i to w duzej ilosci. nic to jednak nie da a forumowicze znów zaczna skakac sobie do gardeł i dogryzac.
czy nie jest prosciej odpowiedziec wyczerpujaco na pytanie? rozumiem ze kazdy ma swoje tajemnice do ktorych ma prawo i nie musi o wszystkim trabic. sam je mam i mi z tym dobrze. jesli jednak sam uchyla rabków tajemnicy to dziecinne jest obrazanie sie na pytania! nie ma w polsce bonitacji i klubu ktory by zastapił rozmowy o psach i skojarzeniach, o planach hodowlanych itd. zacznijcie rozmawiac a nie szczekac bo jedno forum juz sie rozpadło! oczywiscie mozna by usunac wszystko co niewygodne, cenzurowac posty, wywalac nie umiejacych rozmawiac lecz będzie to forum dla kilku osób! zamiast przyciagnac innych hodowców zniechecimy reszte. wypowiedz np Pana Grzelaka czy Pani Dereszowskiej swiadczy ze wiecej osob czyta niz sie wypowiada. jak zachecac czytajacych do klikania? obrazaniem sie? złosliwosciami?
=slawek=
Ostatnio zmieniony 2008-08-26, 15:19 przez Wroc_Luna, łącznie zmieniany 2 razy.


www.leonberger.xwp.pl
Indi i Tygrys -Wędrowcy po drugiej stronie Tęczy [*]
Awatar użytkownika
ania3miasto
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2129
Rejestracja: 2008-02-10, 13:06
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ania3miasto »

Sławek ma chromosom Y :lol: _03_


Awatar użytkownika
Parys
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1255
Rejestracja: 2007-11-20, 15:46
Lokalizacja: Frankfurt Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: Parys »

Wroc_Luna pisze:o ile pamietam to forum miało słuzyc dyskusji o leosiach. jesli ktos nie umie odpowiadac na pytania lub sa dla niego nie wygodne, jesli we wszystkim szuka szykan i obraza sie za krytyke własnych poczyna i swiadomie dogryza innym forumowiczom to nogi ogolic i do przeczkola! to własnie takie zachowanie prowokuje kłotnie na forum. mozna powiedziec wszystko, mozna rozmawiac na kazdy temat, mozna nawet sie spierac lecz nie mozna robic to w sposób zaczerpniety z FM. mam ochote jako mod wywalic 2 osoba ostrzezenia i to w duzej ilosci. nic to jednak nie da a forumowicze znów zaczna skakac sobie do gardeł i dogryzac.
czy nie jest prosciej odpowiedziec wyczerpujaco na pytanie? rozumiem ze kazdy ma swoje tajemnice do ktorych ma prawo i nie musi o wszystkim trabic. sam je mam i mi z tym dobrze. jesli jednak sam uchyla rabków tajemnicy to dziecinne jest obrazanie sie na pytania! nie ma w polsce bonitacji i klubu ktory by zastapił rozmowy o psach i skojarzeniach, o planach hodowlanych itd. zacznijcie rozmawiac a nie szczekac bo jedno forum juz sie rozpadło! oczywiscie mozna by usunac wszystko co niewygodne, cenzurowac posty, wywalac nie umiejacych rozmawiac lecz będzie to forum dla kilku osób! zamiast przyciagnac innych hodowców zniechecimy reszte. wypowiedz np Pana Grzelaka czy Pani Dereszowskiej swiadczy ze wiecej osob czyta niz sie wypowiada. jak zachecac czytajacych do klikania? obrazaniem sie? złosliwosciami?
=slawek=
Ja i wiele innych osób o tym pisało na FM. Ja osobiście zauważam wrogość do siebie wielu hodowców. Dlaczego tak jest? Mnie się nasuwa jedyna odpowiedź! Nie będę jej mówiła, ale takie mam odczucie.


McDzik
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1608
Rejestracja: 2008-07-23, 23:14
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: McDzik »

yack pisze: Ja już pisałem - z tym zrażaniem to masz rację. Ale z tym osiaganiem celu to imho nie. Gdyby liczyl sie tylko cel to kupilbym sobie psa na bazarze bo tam też napewno są ładne i fajne piechole. Ale wydawało mi się że ludzie ktorzy mają psy "z papierami" to ludzie ktorzy kochają psy i mają hodowlę dlatego że chcieli mieć więcej niż jednego. A nie dlatego że hodowla wydaje się być dobrym sposobem na dodatkowy przyplyw gotówki.
Yack.. hodowla nie jest dodatkowym sposobem na przypływ gotówki. I nawet nie chodzi o wielkość hodowanej rasy. To drogie 'hobby' na którym można jeszcze stracić. Krycie, karmienie, pilęgnacja, szczepionki, weterynarz, niekiedy rodowody eksportowe, paszporty, czipy... a do tego małe szczeniaki to się równa niekiedy niezły bałagan, poobgryzane meble, buty..U dorosłych psów wyjazdy, wystawy-zanim pies czy suka zdobędzie uprawnienia hodowlane. Choćby każdy był sprzedany za tysiąc euro-wierz mi, że nie wiem, czy starczy to czasem na tyle, by pokryć wszystkie straty. To 'hobby' do którego trzeba mieć masę serca i cierpliwości, ale na pewno nie traktować tego jako główny zawód - przecież każdy hodowca prywatnie zajmuje się także czyms innym, pracuje i z tego się utrzymuje, a nie z hodowli psów, gdzie i tak przecież miotów nie ma się co miesiąc i nie codziennie szczeniaka się sprzedaje.


www.tybetkowo.pl.tl
Spaniele tybetańskie & Handling
yack
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 907
Rejestracja: 2008-08-20, 22:47
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: yack »

abrus no pewnie powinno tak byc ale od poczatku, teraz juz troche glupio kasowac posty bo skutek bedzie odwrotny. I pewnie ze zalezy mi na tym zeby piechol byl przede wszystkim zdorwy. Niemam zamiaru z nim po roku przezywac tego co przezylem tydzien temu z moją 16nastoletnią staruszką. Dlatego tak tu wnikam :)
Podzielam zdanie ze powinniscie sie wspierac i dazyc do tego zeby w innych krajach mowili ze leony z Polski są najpiękniejsze. A nie powinno to przypominac walki.Pamietajcie ze zawsze lepiej jest "wszyscy razem" a nie kazdy przeciw kazdemu.Dla niektorych wystawa to fajna zabawa a może dla niektorych niemalze zyciowy cel.


Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

alvaro pisze:Dyskusji ?????? Jakiej dyskusji ja atakowana pytaniami odopowiadałm na każde natomiast moje pytania pozostały bez odpowiedzi. Więc zacznę dziś dyskusję jeszcze raz . Po pierwsze cele skojarzeń mojego psa były takie jak napisałam wczoraj a oprócz tego z suką po moim psie ( która genetyczie będzie miała w liniach wysoki wzrost mam nadzieję) mogę się udać na krycie niższym pięknym masywnym psem którego się omija bo ma np.74cm i to jest mój główny cel krycia wysokim psem . Natomiast krycia psami które posiadają wady dyskfalfikujące nie zostały mi naświetlone wiec czekam bo bardzo mnie interesują cele tych skojarzeń i pytam właścicieli repów a nie suk bo ja też jestem właścicielką repa. Po drugie wzrost mojego psa jest widzę świetnie znany a nie przypominam sobie aby ktoś go mierzył z osób najwięcej mających na ten temat do powiedzenia 9prócz sędziów którzy mu namierzyli 82cm) a jeśli ja komuś mówiłam że ma więcej mogłam kłamać tak samo jak norwedzy :lol: więc proszę mi się przypomnieć. I kolejne pytanie które bardzo mnie ciekawi na temat hodowli to dlaczego Enigma była tyle razy kryta bo ja czytałam że krycie suki pięć dni pod rząd jest wręcz niebezpieczne więc chciałabym znać powody tej decyzji??? i już ostatnie pytanie od kiedy wnętrostwo jest takie bezproblemowe . Bo na przykładzie konia wiem że jak pies nadaje się do kastracji to jest ok ale jądra mogą znajdować się nawet pod kręgosłupem i wtedy to nie jest już wcale takie kolorowe a wręcz groźne dla życia psa i jego prawidłowego rozwoju a koszt takowej operacji znacznie przewyzsza zwykłą kastracjię i zabieg łączyć się może z powikłaniami . I dlaczego we francji jak naraża się życie szczeniaków dla wpisu ah życie szczeniaków mogą się urodzić kaleki i niedorozwoje to należy miećnadzieję, że będzie dobrze a nie wyprowadzać ich z tego przekonania już lepiej żeby jej nie prześwietlali i sprzedali zdrowe kundle niż rodowodowe kaleki bo ktoś się tym kiedyś będzie musiał zająć.
Jesli pijesz do mojego psa to dam ci taka sama odpowiedz jakiej ty udzielilas-sedziowie dali mu oceny doskonale i uzyskal status reproduktora.Jak na razie jego dzieci maja proste lapy a ja znajac jego linie zdecydowalam ze to byl blad zywieniowy a nie wada genetyczna-w inym przypadku moje suki tez powinny miec ta wade ,albo jego rodzenstwo lub rodzice -widzialam duzo psow z tej linii na zywo....
Co do krycia Enigmy to podwazasz autorytet wieloletniego hodowcy ????Tone Mosby powiedziala ze moga sie zczepic tyle razy ile beda mialy ochote,matka Enigmy byla kryta 10 razy i zyje ;-) (nie w sensie ze miala 10 miotow)
O jadra malego sie nie boj-one sa tylko zejsc nie chca .Zostaly znalezione ostatnio -mam zdawac na forum na biezaco relacje????? :lol:
A co do mojej suki we francji i jej szczeniat-ja nie mam niestety wplywu na to co sie dzieje ,nie jest moja wlasnoscia ,nie ja ja krylam bez badan i ja im moge tylko radzic i prosic zeby teraz sobie odpuscili -a co zrobia to niestety nie w moich rekach juz....


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

A o wzroscie alvaro sama sie chwalilas wiele razy ze jest wiekszy od dogow niemieckich,glosno tez bylo mowione ze mial 86 cm.Gdyby w polsce byly bonitacje to bylby dokladnie zmierzony i byloby wiadomo ile ma cm ,to ze jeden sedzia go mierzyl i bylo 82 cm to o ile sie nie myle bylo w klasie mlodziezy i chyba jeszcze urosl-ale jak wyjasnilas swoj cel krycia to juz rozumiem i dziekuje za wyjasnienie-nie mozna bylo tak od razu?????Tylko sie oburzac????Mysle ze to calkiem realny plan patrzac na linie ,pamietaj tylko ze i tak tylko na jedna najsilniejsza linie wyjdzie taki line breeding i wcale nie musi wyjsc akurat na tego wysokiego psa -to jest ruletka jak w kazdym kryciu,niemniej jednak zycze wam aby sie ten plan powiodl -szanse sa duze :-D


[you] zycze Ci milego dnia:)))
MagdaB
leomaniak
leomaniak
Posty: 123
Rejestracja: 2008-08-24, 19:53
Lokalizacja: Toruń

Post autor: MagdaB »

Przecież byście bozabijali tych chodowców którzy tu nie piszą :rotflik:


Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: między nami hodowcami... refleksje

Post autor: gingerheaven »

abrus pisze:Dzieki uprzejmosci Abrus chcialbym zabrac glos w dysusji jaka sie tutaj toczy.Moze sie przedstawie ;Jestem hodowca hodowli Cavis Leonis.
Drogie Panie czemu ma sluzyc ta dyskusja ?Napewno nie dobru rasy w Polsce .Czy musi tak byc?Czy musimy co chwile miec jakies wojenki? Czy musimy sie obgadywać?
Jestesmy tylko hodowcami leonbergerów i to przez male "h", hodowcami amatorami. Niektorzy natomiast zachowuja sie jak by genetyka byla ich chlebem powszednim. Mozna by miec wrazenie ,ze Pani Junikiewicz by sie musiala u was uczyc genetyki .Zaznaczam ,ze nie mam tutaj na mysli konkretnej osoby ,ale wiele.
Drogie Panie zarzucacie Alvaro ,ze dopuszcza do kryc tak wysokim psem .Mozna sie z tym argumemtrm zgodzic(ja sam nie jestem zwolennikiem tego psa, chociaz pomagalem przy kryciu} ale przywoluje do waszej pamieci jak te same osoby wpadaly w zachwyt nad francuskimi gigantusami.POzwolmy jej niech ona robi co chce. Sa ludzie ,ktorym podoba sie tak wysoki pies nawet kosztem katowania.Ja osobiscie nie jestem zwolennikiem "aldanow" i co z tego?Innym sie podobaja i co mam ich z tego powodow krytykowac? Przywolywane tutaj Niemcy : tam czesto sa pst tego typu i nikt nie robi z tego afery.
Kilka miesiecy byla dyskusja odnosnie glowy leonbergera i zachwyty ,ale nie nad glowa w typie leonbergera tylko bernardyna.
zastanowmy sie czy my musimy konkurowac ze soba poza ringie? Czy poza ringiem nie lepiej by bylo wspolpracowac?Jeden drugiemu pomagac , doradzac wymieniac sie pogladami i wiedza.Podam przyklad , Pani Dagmara nie pojechala by do Zafira jak by wiedziala to co ja. < no ale juz za pozno.Bledow ,ktore ja zrobilem w swojej 18 letniej hodowli leosiow moglbym obdzielic kilku i kazdy z nas bedzie robic , ale chodzi o to aby sie uczyc na innych a nie tylko na swoich
Zastanowmy sie czy w sezonie jesienno zimowym nie warto by bylo sie gdzies spotkac w centralnej Polsce aby sie pogodzic i podyskutowac rzeczowo o hodowli leonbergerow w Polsce
Jeszcze jedno . wyprowadzcie mnie Drogie Paniee ,ze gen zlosliwosci nie jest sprzezony z chromosomem X
Zaznaczam ,ze w polemike wiecej nie bede sie wdawal
przytocze jeszcze raz ten post -i co?nikt nie jest chetny??????????Na spotkanie hodowcow??????
Panie Marku-gdybym ja wiedziala wtedy jak jechalam ze jade do Zafira ..ja do xiruisa jechalam a mam zwyczaj sprawdzania gdzie jade i sie nauczylam jednej rzeczy -nie kryj bo jest :-D


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

MagdaB pisze:Przecież byście bozabijali tych chodowców którzy tu nie piszą :rotflik:
bardzo zabawne 8-)


[you] zycze Ci milego dnia:)))
ODPOWIEDZ