skoki na/przed psami

tematy dotyczace zachowania,szkolen i problemow behawioralnych

Moderator: Wroc_Luna

leoświr
aktywny leomaniak
aktywny leomaniak
Posty: 391
Rejestracja: 2012-01-23, 20:28
Lokalizacja: okolice Cieszyna

Post autor: leoświr »

No wygląda to tak mniej więcej...."chciałbym a boję się...." ale reaguje na upomnienie i nie jest to jakaś forma agresji, tak niektórzy mu czasem "nie podchodzą...." :chmmm: :-P


sava
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 765
Rejestracja: 2007-12-12, 08:52

Post autor: sava »

Tak postepuja psy, ktore maja sklonnosci do dominancji - chociaz nie do konca sa pewne siebie.
W pewnym momencie czuje sie zagrozony i ostrzega te osobe, ze juz jest za blisko i jemu sie to nie podoba.
Nasz samiec tez tak robi - uderza nosem - nawet w twarz, jak ktos sie nad nim pochyla i chce mu sie kolo szyi wieszac :onon:

Sa psy, ktorym obsciskiwanie obcymi osobami nie przeszkadza - ale sa psy, ktore tego nie toleruja. Musisz dopilnowac, zeby sie goscie nie rzucali na niego - zeby raczej nie zwracali na niego uwagi. Nie zmuszaj psa do milosci do obcych - bo po co? Ma ich tolerowac w twojej obecnosci, na komende powinien pozwolic sobie zagladnac gdzie trzeba i kropka.


sava
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 765
Rejestracja: 2007-12-12, 08:52

Post autor: sava »

teraz pracujemy nad tą uwagą, Eśka umie przyjść, zrobić siad, spojrzeć w oczy ale dostanie smaczka i natychmiast odbiega - nie czekając na komendę "biegaj"

Zaczynam myśleć aby pójść na porządne szkolenie, nie lekcje u behawiorysty. jest dobra szkoła CYWIL ( znaczy, słyszałam dobre opinie_, ale też i Psia łapka, szkolenie klikerem- nowość dla nas i nie wiem, Sava, co o tym myślisz?
nie dawaj smaczka od razu - cofaj sie przed nia kroczkami i szeptem zachecaj pokazujac smaczek ( bardzo dobry smaczek ) - ona skupi sie na nim i pojdzie jeszcze krok, dwa trzy.
Jedna reka dajesz smaczka, druga glaszczesz i chwalisz ( masz kontakt tj. nie byl to przypadkowy smakolyk, ktory z ciebie wypadl ) potem puszczasz psa.

Klikier dla was strata czasu - to bieg na dlugi dystans. ( ale to moje prywatne zdanie - pies musi myslec : co ja zrobilem dobrze, ze dostalem nagrode w postaci klikniecia plastikowym czyms. I juz widze Eske, jaka to dla niej bedzie nagroda ).


leoświr
aktywny leomaniak
aktywny leomaniak
Posty: 391
Rejestracja: 2012-01-23, 20:28
Lokalizacja: okolice Cieszyna

Post autor: leoświr »

sava pisze:Tak postepuja psy, ktore maja sklonnosci do dominancji - chociaz nie do konca sa pewne siebie.
W pewnym momencie czuje sie zagrozony i ostrzega te osobe, ze juz jest za blisko i jemu sie to nie podoba.
Nasz samiec tez tak robi - uderza nosem - nawet w twarz, jak ktos sie nad nim pochyla i chce mu sie kolo szyi wieszac :onon:

Sa psy, ktorym obsciskiwanie obcymi osobami nie przeszkadza - ale sa psy, ktore tego nie toleruja. Musisz dopilnowac, zeby sie goscie nie rzucali na niego - zeby raczej nie zwracali na niego uwagi. Nie zmuszaj psa do milosci do obcych - bo po co? Ma ich tolerowac w twojej obecnosci, na komende powinien pozwolic sobie zagladnac gdzie trzeba i kropka.
O! I tak spróbuję robić, zobaczymy jakie będą efekty. :aplaus:

Pierwsze sie sam do nich tuli, podchodzi, wkłada łeb żeby go miziali i głaskali a potem łapie ich za ręce i niektórzy goście się wtedy wystraszą :shock: jak zrobi to zbyt szybko i łapczywie :onon:


sava
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 765
Rejestracja: 2007-12-12, 08:52

Post autor: sava »

Teraz bede wstretna :mrgreen:
Pierwsze sie sam do nich tuli, podchodzi, wkłada łeb żeby go miziali i głaskali
Twoj maz tez tak robi?
To nie pies ma decydowac - na moja komende mnie miziajcie, na moja komende wynocha.

OK - moze sie przywitac JAKO OSTATNI a potem sie grzecznie kladzie, tak samo jak wy grzecznie siadacie i rozmawiacie.

Posluze sie przykladem Sfory Archisi : ona ma jako ostatnia suczynke malutka Szczurka. Szczurkowi praktycznie nic nie wolno, ale i tak jest szczesliwa, bo wie, ze jak sie bedzie przyzwoicie zachowywac ( nie pchac sie, gdzie nie wolno i nie podskakiwac zbyt glosno ), ma zapewnione 5T. ( ticho, teplo,tekutiny, tišení bolesti, transport ) - czyli bezpieczenstwo i pelna miska. Sama by sobie tego nie zapewnila - ani by nie potrafila byc szefem.

U was pies MUSI byc na ostatnim miejscu - o ile nie macie innych psow. Pies MUSI znac swoje miejsce, dopiero wtedy jest spokojny i szczesliwy, bowiem wie, ze jest bezpieczny. Ze jest jasny szef, ktorego owszem trzeba szanowac, ale jednoczesne mozna na nim polegac i nie trzeba sie artwic o bezpieczenstwo.

W psiej sforze psi szef nie pozwolil by mu wlazic do wlasnego lozka, bo oslabial by tym wlasny autorytet.
W naszych domowych sforach przywodcy bardzo plnuja swoich pozycji - szczegolnie podczas karmienia. Pies nawet suke potrafi skarcic ostro.
Codziennie szef nawet podczas zabaw wciaz przypomina, kto tu rzadzi - nawet jak suka wychodzi ze mna ze smieciami, to po powrocie dostaje "lanie" - bo wyszla bez pozwolenia i trzeba jej przypomniec, ze nic sie na podworku nie zmienilo.

Ona natomiest wciaz zabiega o jego uwage i milosc - i tak ma byc. To pies powinien nas ubostwiac a nie my jego. Bo to nie jest naturalne i on cierpi, nie majac nad soba autorytetu, ktory go chroni.


estrella
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1243
Rejestracja: 2011-08-08, 11:07
Lokalizacja: września

Post autor: estrella »

Bardzo mądre......kiedyś mówił podobnie Cesar Millan w jednym z odcinków swoich .
Jak dobrze pamiętam Cesar ma zasadę taką jak opisujesz ty sava ;-)
1.praca-trening
2.posłuszeństwo
3.miłość-uczucia

No i oczywiście ja to wiem ,czytałam sporo na ten temat :lol:
Tylko gorzej z praktyką!Z zastosowaniem tych zasad w życiu codziennym.
Staram się tłumaczyć sama sobie ...że stawianie uczuć do psa na końcu jest dla niego dobre
bo przecież psy myślą inaczej .......a my na siłę chcemy je uczłowieczyć :-?
Pies jest szczęśliwy -ale z zupełnie innych powodów niż człowiek :-)


A jak pracujesz z psem lękliwym ?Psem ,który boi się obcych i nie lubi być dotykany przez obce osoby ?I NIE jest to pies po przejściach i z bagażem złych doświadczeń.
Co może być przyczyną,że pies boi się jednego członka rodziny jak Diabeł święconej wody-a pozostałych toleruje normalnie?


estrella & Sagitta & Bibi & Kenya &Miś & Lilu

-----------------------------------------
hajdi
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-27, 11:13
Lokalizacja: chobot-krakow

Post autor: hajdi »

sava pisze:Teraz bede wstretna :mrgreen:
Pierwsze sie sam do nich tuli, podchodzi, wkłada łeb żeby go miziali i głaskali
Twoj maz tez tak robi?
To nie pies ma decydowac - na moja komende mnie miziajcie, na moja komende wynocha.

OK - moze sie przywitac JAKO OSTATNI a potem sie grzecznie kladzie, tak samo jak wy grzecznie siadacie i rozmawiacie.

Posluze sie przykladem Sfory Archisi : ona ma jako ostatnia suczynke malutka Szczurka. Szczurkowi praktycznie nic nie wolno, ale i tak jest szczesliwa, bo wie, ze jak sie bedzie przyzwoicie zachowywac ( nie pchac sie, gdzie nie wolno i nie podskakiwac zbyt glosno ), ma zapewnione 5T. ( ticho, teplo,tekutiny, tišení bolesti, transport ) - czyli bezpieczenstwo i pelna miska. Sama by sobie tego nie zapewnila - ani by nie potrafila byc szefem.

U was pies MUSI byc na ostatnim miejscu - o ile nie macie innych psow. Pies MUSI znac swoje miejsce, dopiero wtedy jest spokojny i szczesliwy, bowiem wie, ze jest bezpieczny. Ze jest jasny szef, ktorego owszem trzeba szanowac, ale jednoczesne mozna na nim polegac i nie trzeba sie artwic o bezpieczenstwo.

W psiej sforze psi szef nie pozwolil by mu wlazic do wlasnego lozka, bo oslabial by tym wlasny autorytet.
W naszych domowych sforach przywodcy bardzo plnuja swoich pozycji - szczegolnie podczas karmienia. Pies nawet suke potrafi skarcic ostro.
Codziennie szef nawet podczas zabaw wciaz przypomina, kto tu rzadzi - nawet jak suka wychodzi ze mna ze smieciami, to po powrocie dostaje "lanie" - bo wyszla bez pozwolenia i trzeba jej przypomniec, ze nic sie na podworku nie zmienilo.

Ona natomiest wciaz zabiega o jego uwage i milosc - i tak ma byc. To pies powinien nas ubostwiac a nie my jego. Bo to nie jest naturalne i on cierpi, nie majac nad soba autorytetu, ktory go chroni.
kurcze, a dla mnie jest to troche zbyt drastyczne ,wiadomo pozycja w stadzie wazna,respekt dla własciciela rowniez ,ale zeby lanie bo wyszła bez pozwolenia :shock: -wiadomo pies nie moze robic co mu sie tylko podoba,na co ma ochote ,powinien słuchac .bardzo ciezko jest osiagnac taka rownowaznie -nie krzywdzic -dobrze wychowywac,z pozytywnymi rezultatami, z młodymi psami jest o tyle trudniej [zreszta z tymi dorosłymi tez] ze wzbudzaja u nas ogromne uczucia _07_ ,no poprostu je kochamy [te mordki włochate,spjrzenie rozbrajajace] ,na pewno masz sava sporo racji-ja to wiem ,ale ciezko jest przejsc z pewnych przyzwyczajen [buzi ,buzi kizi mizi-sliczny piesek,dobry piesek] na te bardziej dyscyplinujace [moze nie kazdy jest tak twardy charakterem-do pewnych przemyslen dochodzi sie z czasem] ja wiem ze psy [ suki tez ] dorastaja psychicznie tak do 2-3 lat [nie mam duzego doswiadczenia bo Ben to moj 5 pies,ale miałam kaukaza-a to nie sa łatwe bestie,sporo mnie kosztowało udobruchanie MAJKI ,ale udało sie i poniekad byla to tez jej zasługa,bo do 2 roku zycia byla głupia jak but :upss: ,po przekroczeniu tego wieku pies sie niesamowicie zmienił, wystarczylo pokazac palcem gdzie ma isc - bez słow a ona posłusznie szła ,nie mowiac o calej reszcie komend lub wydawanych polecen,takich codziennych-wstan przesun sie ,wyjdz itd, zreszta hajdi tez powiela te schematy tak jak Maja ,wiec to nie jest jednorazowy przypadek], wiec poki co chce by ten młodzienczy czas ,minał tak jak mija nam teraz ,na zabawach na mizianiu,buzi buzi itd. , z drugiej strony nie wiemy ile nasz pies z nami bedzie [moje nie doczekały swojej starosci] i kiepsko by bylo wspominac psa z ktorym szorstko sie obchodzilismy :cry: i nie mielismy czasu nacieszyc sie jego wychowaniem.


hajdi
hajdi
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-27, 11:13
Lokalizacja: chobot-krakow

Post autor: hajdi »

wiem ze temat nie dotyczył mnie i Bena , ale czuje ze leoświr w glebi serca myśli podobnie jak ja :roll:


hajdi
sava
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 765
Rejestracja: 2007-12-12, 08:52

Post autor: sava »

ale zeby lanie bo wyszła bez pozwolenia
dlatego byl cudzyslow.
To jest zabawa - gdzie on pokazuje ze ja bije a oba robi, ze ja bardzo boli. ( bardzo glosno :lol: ).Wiem, ze w tym wypaku nic sie nie stanie, ale ze stara bym nie poszla.

Staram się tłumaczyć sama sobie ...że stawianie uczuć do psa na końcu jest dla niego dobre
uczucia i wychowanie sie nie wykluczaja. Nasze psy tez sa rozpieszczane od malego :mrgreen: . Wazne, by czlowiek decydowal a nie pies.
A jak pracujesz z psem lękliwym ?Psem ,który boi się obcych i nie lubi być dotykany przez obce osoby ?I NIE jest to pies po przejściach i z bagażem złych doświadczeń
je tez nie lubie - po co ma mnie ktos dotykac? Nawet nie lubie, jak sie pchaja z lapami do mojego psa. "moge poglaskac? Mozesz - ale ma swierzb " :rotfl:

Pies lekliwy - niepewny - posluszenstwo, posluszenstwo, posluszenstwo.
Przyrownuje te sytuacje do katastrofy, kiedy ludzie panikuja. Chcieliby pomoc ale nie wiedza jak. W momencie, jak sie znajdzie przywodca, ktory da im konkretne zadanie, skupia sie na nim i uspokoja sie, bo " ktos wie co robic i bedzie dobrze".

I to samo dzieje sie, jesli pies ma opanowane posluszenstwo - w przypadku sytuacji stresowej, dostaje znane mu komendy i moze sie na nich skupic. Tym samym przewodnik skupia cala jego uwage na sobie - moze go tez komenda odwrocic tylem ( np do psa agresora... )

Komenda na poziomie odruchu dziala tez w przychodni :-D - bo jak DO NOGI - to sie idzie, czy sie, czy nie :rotfl:


sava
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 765
Rejestracja: 2007-12-12, 08:52

Post autor: sava »

hajdi pisze:wiem ze temat nie dotyczył mnie i Bena , ale czuje ze leoświr w glebi serca myśli podobnie jak ja :roll:
nikogo nie dotyczy - tak ogolnie gadamy ;-)
kazdy pies jest inny i nigdy nie ma zadnej reguly, ktora mozna na kazdego zastosowac. Niestety. To byloby zbyt proste.


hajdi
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-27, 11:13
Lokalizacja: chobot-krakow

Post autor: hajdi »

słowo pisane rożnie bywa odbierane -ufff ulżyło mi z tym ,,laniem'' ,ja jednak pozostane przy swoim schemacie [pies sie zmienia po 2-3 roku zycia] mijaja glupawki ,łatwiej jest sie porozumiec ,relacje sa prostsze, pies jest bardziej zapatrzony we własciciela[lata razem robia swoje] ,u nas zawsze bylo tak ze byl pies starszy i młodszy ten starszy juz odchowany, opanowany ,madrzejszy-młodszy swir [czy to hajdi,czy ambrozy czy teraz ben] i taki łancuszek -tesciowa mowi [w przypadku dorosła MAJA młoda HAJDI] hajdusia bziku,majusia taka grzeczna a ty co, [dorosła HAJDI młody BEN] benek brzydalu,hajdusia taka grzeczna a ty co siurku robisz [zawsze musi byc ktos gorszy].


hajdi
sava
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 765
Rejestracja: 2007-12-12, 08:52

Post autor: sava »

kurcze, a dla mnie jest to troche zbyt drastyczne ,wiadomo pozycja w stadzie wazna,respekt dla własciciela rowniez ,ale zeby lanie bo wyszła bez pozwolenia -wiadomo pies nie moze robic co mu sie tylko podoba,na co ma ochote ,powinien słuchac .bardzo ciezko jest osiagnac taka rownowaznie -nie krzywdzic -dobrze wychowywac,z pozytywnymi rezultatami,
jeszcze inaczej :

on tak robi bo jest psem

ja nieustannie przypominam o swojej pozycji w ten sposob, ze kaze jej wykonywac komendy. Forma zabawy - chcesz ciasteczko? Siad. Podaj lape...
Jesli pies pomaga ci gotowac, czemu nie wykorzystac tego do cwiczenia - i tak wpychasz w niego resztki :lol: - to kaz mu usiasc, polozyc sie, podniesc lape czy cokolwiek...

Kiedys Danuta byla z nami w Chorwacji i byla zaskoczona, ze obcy ludzie nie dali zadnemu, nawet obcemu psu smakolyk za darmo. Zawsze najpierw jakas komenda. Pamietam do dzis jej slowa : zobacz, ci Czesi nie daja psu nic za darmo... :mrgreen:

a to nie chodzi o to ze Czesi, tylko o to, ze kynologowie. Psy wciaz byly napalone : co moge dla ciebie zrobic, zeby dostac nagrode. ;-)


hajdi
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-27, 11:13
Lokalizacja: chobot-krakow

Post autor: hajdi »

a z tym swierzbem to musze wyprobowac na ktorej z wystaw :lol: , chociaz Ben nie powiem LUBI mizianko ;-)


hajdi
hajdi
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-27, 11:13
Lokalizacja: chobot-krakow

Post autor: hajdi »

gdzies tam podswiadomie kazdy z nas ma takie wiadomosci zaszufladkowane w mozgownicy i wie ze tak wyglada poprawne wychowanie psa,nauka-komeda ,zacheta-nagroda, czesto dajemy sie poniesc emocjom i idziemy na skroty,ale tak jak pisałam ,kazdy musi do tego dojrzec,przemyslec co robie nie tak ,co bym chciał zmienic [ czesto przez podgladanie innych psow i włascicieli lub przez taka porcje wiedzy dożylnej,jaka ty nam tu wykładasz] :-P


hajdi
hajdi
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-27, 11:13
Lokalizacja: chobot-krakow

Post autor: hajdi »

wiec mow nam wiecej a my sie bedziem uczyć :o:


hajdi
ODPOWIEDZ