LEONBERGER

tematy dotyczace zachowania,szkolen i problemow behawioralnych

Moderator: Wroc_Luna

joolek
nowy forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 2011-09-17, 21:50
Lokalizacja: tg

LEONBERGER

Post autor: joolek »

Witam
prosiłbym o pisanie w tym temacie jakim psem jest Leonberger jaki ma charakter itd
w internecie można znaleźć informacje , że to pies duży stróżujący a zarazem kochający wszystkich ludzi obcych tez to się trochę ze sobą kłóci
często można znaleźć informacje , że nie należy go szkolić jako psa obronnego ze sam jego wygląd wystarczy, w ogóle Leonberger będzie bronił swojego właściciela gdy zajdzie taka potrzeba ? ta rasa ma instynkt obronny ?
Leonbergery nadają się do towarzystwa np przy bieganiu? Lub do pokonywania przeszkód czy może sa na to za duże ?
Pozdrawiam :-)


Echinacea
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 991
Rejestracja: 2011-07-20, 19:40
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Echinacea »

Hej! zanim nadeszła leonkowa pora w moim życiu, czytałam o rasie, ale nie mialam żadnego doświadczenia.
pewna jestem, że będziesz miała mase odpowiedzi od osób, ktore świetnie znają rasę i to od lat. Ja napiszę całkiem szczerze i dość krótko: :mrgreen: niewiele jest tak, jak w opisach :mrgreen:

Najkrócej: moja się zachowuje jak labrador wodołaz z ADHD.
Bywa lękliwa, a dramatycznie jako jako szczeniak, a i teraz jako psia nastolatka. uwielbia ruch, BARDZO DUŻO RUCHU, skoki. Zero flegmatyczności! Jest spontaniczna,temperamentna, przyjacielska w stosunku do tych, do których sama chce. Stawia granice: nie lubi kontaktu z obcymi. Dzieci się trochę boi. Pilnuje swojego terenu - i broni( super :-D

Dosłownie i w przenośni: usiłuje wejść na głowę, jak ma ochotę na kontakty :lol: Ale lubi też być sama.
Jest bardzo wrażliwa, ciężko przeżywa skarcenie, choćby w najdelikatniejszej formie.Miewa swoje lęki, niepokoje,schizy.Jest lękowa, jak pisałam, jeszcze nad tym pracujemy.

Miałam szansę parkrotnie obserwowac Eśkę na tle innych leonków - i naprawdę są różnice w temperamencie i zachowaniu:mrgreen: , niezależnie od płci czy wieku.

Jest też alergiczką, ma idiopatyczne zapalenie jelita, chyba tak jak ONKi(?).na forum spotkałam info o dwoch alergikach, w życiu: jeszcze żadnego.

I to co się zgadzalo z opisami, jakie czytałam:jest też łagodna, kocha wodę, nieszczekliwa i... PRZEKOCHANA _04_ . i chyba tyle, żeby nie znudzić Cię opisem, bo o niej mogłabym długo.
Ostatnio zmieniony 2011-09-18, 18:02 przez Echinacea, łącznie zmieniany 1 raz.


Magda i Esia
Awatar użytkownika
embe
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1900
Rejestracja: 2007-12-14, 20:53
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: embe »

joolek pisze:np przy bieganiu?
Leonberger jest typowym, aż za typowym molosem: Bardziej go zainteresuje pięknie woniejący krzaczek, niż nawoływania głupio (dla niego) biegającego pana, czy - nie daj Boże - jeżdżącego rowerem. Takie są w większości molosy: wszystkie uważają, że na drugie imię mają "NOCHODŹ!, a na trzecie "ALEJUŻ!". Na to się trzeba nastawić, zanim się przyjmie np. niufa czy leona... ALE TEN CUDOWNY CHARAKTER TYCH PSÓW!!! :dizzy:
:smoke:


Echinacea
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 991
Rejestracja: 2011-07-20, 19:40
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Echinacea »

:rotflik: piękne!idealna obserwacja :mrgreen: "nochodz" i "alejuz" moja ma na pewno na drugie.
Tylko, czemu u diabła, woli skakać :roll: ( słowo daję, ja jej tego nie uczę i nie zmuszam i w ogóle nie zachęcam). Embe, dlaczego??? ona nawet w wodzie ćwiczy susy i skoki.
Ostatnio zmieniony 2011-09-19, 08:23 przez Echinacea, łącznie zmieniany 2 razy.


Magda i Esia
KINGA
aktywny leomaniak
aktywny leomaniak
Posty: 275
Rejestracja: 2010-01-19, 09:24
Lokalizacja: duszniki wlkp

Post autor: KINGA »

Każda rasa ma jakieś uwarunkowania, ale każdy pies z danej rasy będzie inny.Myślę że to podobnie jak z człowiekiem-jedna rasa a tyle charakterów :mrgreen:
Ja podobnie jak echinacea zanim zdecydowałam się na Loesia dużo się naczytałam. A teraz wiem ,że teoria to jedno praktyka drugie.
Xenon jest bardzo żywiołowy-ale my troszkę mniej :oops:
Nigdy nie narobił nam jakiś większych zniszczeń, oprócz podrapanych drzwi. Nie skacze przez płot, nie drapie dziur.
Uwielbia wodę ale kiepsko pływa.Za obcymi nie przepada, nie każdy przypadnie mu do gustu.Ale jak już się do kogoś przekona to na dobre. Lęki też miewa. Nie toleruje innych samców nieważne jakiej rasy i wielkości i tu mamy trochę problem. :roll: Domowników uwielbia ponad wszystko.Co do dzieci-jak nie chce mieć z nimi kontaktu to odchodzi.Naszą małą uwielbia ,ale też czasami ma dość wówczas się ulatnia. Broni swoją rodzinę.Zdarzyło nam się ,że ruszył na dziecko które próbowało zbliżyć się do naszej maludy.Myślę, że sytuacja też była trochę stresująca dla niego i wszystko się skumulowało.
Ale jedno wiem na pewno rasa jest wspaniała pod względem wyglądu i charakteru.Ale sporo zależy od właściciel i co do niektórych sytuacji możemy mieć pretensje do siebie a nie do psa. ;-)


XENON
UlaLeo
piszący forumowicz
piszący forumowicz
Posty: 79
Rejestracja: 2008-07-04, 21:22
Lokalizacja: Kielce

Re: LEONBERGER

Post autor: UlaLeo »

joolek pisze:Witam
prosiłbym o pisanie w tym temacie jakim psem jest Leonberger jaki ma charakter itd
w internecie można znaleźć informacje , że to pies duży stróżujący a zarazem kochający wszystkich ludzi obcych tez to się trochę ze sobą kłóci
często można znaleźć informacje , że nie należy go szkolić jako psa obronnego ze sam jego wygląd wystarczy, w ogóle Leonberger będzie bronił swojego właściciela gdy zajdzie taka potrzeba ? ta rasa ma instynkt obronny ?
Leonbergery nadają się do towarzystwa np przy bieganiu? Lub do pokonywania przeszkód czy może sa na to za duże ?
Pozdrawiam :-)
Proponuję, żebyś napisał skąd jesteś i "wprosił się" do kogoś kto ma leona, człowieki leonów są sympatyczni na pewno Cię zaproszą na kawkę. Pooglądasz na żywo, porozmawiasz. Bo jak napisała KINGA teoria to jedno a praktyka drugie ;-) najlepiej "namacalnie" przekonać się co to znaczy mieć leona :lol:


kokony
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 740
Rejestracja: 2008-05-13, 16:58

Post autor: kokony »

Nie no. Co do biegania przy rowerze, to nie ta rasa. Może by i lubiły, ale na bardzo krótkie dystanse. Niemniej młody leonberger NIE POWINIEN biegać za dużo ze względu na stawy. Do biegania proszę charta, albo husky, a nie molosa. To tyle w kwestii biegania.


joolek
nowy forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 2011-09-17, 21:50
Lokalizacja: tg

Post autor: joolek »

myślę ze do biegania z właścicielem molosy sie nadają no własnie widziałem jednego Pana z Leonbergerem samcem i pies jest bardzo posłuszny chodzi przy nodze bez smyczy biega z nim
myślę ze w sytuacji zagrożenia stanąłby w obronie swojego Pana każdy pies jest inny ale pewne cechy charakteru przedstawiciele danej rasy maja podobne
gdzieś w internecie czytałem ze leoberger skakał przez przeszkody i nawet wchodził po drabinie wiec myślę , ze te pieski mimo swoich gabarytów są dosyć sprawne wiadomo , że dopóki molos rośnie nie można go za bardzo obciążać


http://www.youtube.com/watch?v=bzdpupqg2Xs


http://www.youtube.com/watch?v=mYUmxN0P ... re=related


joolek
nowy forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 2011-09-17, 21:50
Lokalizacja: tg

Post autor: joolek »



Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

Leosie moga uprawiac agility ,ale to nie sa dlugodystansowce wiec bieganie przy rowerze tylko na krotkie dystanse .Sa to psy dosc aktywne w stosunku do swoich gabarytow ale sportowcami nie sa ;-) .


[you] zycze Ci milego dnia:)))
joolek
nowy forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 2011-09-17, 21:50
Lokalizacja: tg

Post autor: joolek »

dziekuję za wszytkie odpowiedzi :)
nikt tu nie mówi o bieganiu przy rowerze tylko o bieganiu z włascicielem np w lesie lub w parku o pokonywaniu przeszkód :-)
jak jest z instynktem obronno-stróżujacym tych psiaków ?

naprawdę te leonbergery które widziałem spacerowały ze swoimi właścicielami po mieście bez smyczy szły ładnie przy nodze wydawały się pieskami posłusznymi :-)

:-)


Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

Instynkt zalezy od osobnika.Moje np takiego nie posiadaja ,kochaja caly swiat :lol: .A mam i mialam ich kilka :chmmm: .Moze jaki pan taki kram ;-)


[you] zycze Ci milego dnia:)))
yack
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 907
Rejestracja: 2008-08-20, 22:47
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: yack »

joolek pisze:naprawdę te leonbergery które widziałem spacerowały ze swoimi właścicielami po mieście bez smyczy szły ładnie przy nodze wydawały się pieskami posłusznymi
Mój też tak potrafi......niestety tylko czasami :lol:
W naszym przypadku trzeba naprawdę ciągłego skupienia (kurczę źle mi się ten wyraz kojarzy :lol: ) - jak mój leon wie ze patrzę na kazdy jego ruch i ja wiem że on patrzy na mój to wszystko jest ok, można by iśc bez smyczy ale ja jednak wolę ją mieć. Bo ja przestanę patrzeć na niego, on na mnie to zawsze po paru minutach ładnego spacerku przy nodze z jakichś krzaków wyskakuje kot i wszystko psuje. Jak nie zdazę złapać za rude futro zanim wystartuje to już wołanie raczej nie pomoże. Nie twierdzę że się bo podobno da się wszystko zrobić ale podejrzewam że w przypadku leonów może być to troszeczkę :lol: :lol: :lol: trudniejsze niż w przypadku owczarków niemieckich czy labradorów.

Jeśli szukasz towarzystwa przy bieganiu i dodatkowo psa obronnego to leonberger się do tego zdecydowanie nie nadaje


Awatar użytkownika
ania3miasto
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2129
Rejestracja: 2008-02-10, 13:06
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ania3miasto »

No chyba, że do ganiania kota bo to zazwyczaj odbywa się na krótkich dystansach :rotfl:


Awatar użytkownika
embe
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1900
Rejestracja: 2007-12-14, 20:53
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: embe »

yack pisze: przy bieganiu i dodatkowo psa obronnego to leonberger się do tego zdecydowanie nie nadaje
Wiadomo... :mrgreen:
:smoke:
P.S. No coż, chciałeś mieć leona... :mrgreen: :hahah: :rotflik:


ODPOWIEDZ