gdy Leoś kuleje

Wszystko o zywieniu , zdrowiu i pielegnacji naszych milusinskich

Moderator: Wroc_Luna

estrella
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1243
Rejestracja: 2011-08-08, 11:07
Lokalizacja: września

gdy Leoś kuleje

Post autor: estrella »

witam

chciałabym poprosić o radę czy opinie na temat kulejącej leośki

Tydzień temu w piatek nasza Sagitta zaczęła kuleć na tylnią łapkę,idąc z nią na spacerku zauważyłam ,że jakoś inaczej idzie niż zwykle -zad opuszczony lekko w dół i łapy ugiete w stawach -tak wygladało jakby szykowała się do kucnięcia by siusiu zrobić -tylko że akurat nie siusiała i szła tak cały czas.

pomyślałam ,że zmajstrowała cos biegając-nie było reakcji na obmacanie łapki (nie piszczała)nie ,łapka nie była gorąca ani nic z tych rzeczy.Mieliśmy jechac do weta w poniedziałek ,ale małej przeszło .

Dziś od rana jakas osowiała ,wogóle nieskora do zabawy .Zjadła pierwszy posiłek dopiero o 11;30 .No i powtórka z przed tygodnia ,,,,taki sam chód z opuszczonym tyłeczkiem i ugietymi tylnimi łapami.

Dodam tylko ,że tydzień temu też była taka osowiała i nie jadła -taki sam scenariusz jak dziś.

żywimy royal canin giant puppy +nabiał+banany i jabłka+caniviton hd (na chrząstke stawową)karma wg zalecen na opakowaniu

ważyłam ją przedwczoraj -29 kg i ponad 60 cm w kłębie (61-61)wierci sie więc tak plus minus.

ruch ma taki;od rana do 18-plądruje podwórko z przerwami na sen -jak spi za długo idę ją rozruszać.Spacery po 30 minut zwykle 2 razy dziennie.

Rozmawiałam z hodowcą-pani Ania zasugerowała młodzieńcze wzrostowe zapalenie stawów (prawdopodobnie)
Jutro ma podjechać weterynarz i zobaczyć .CZy ktos mógłby sie wypowiedzieć w tym temacie?Czy robić odrazu prześwietlenie by dmuchać na zimne?
:serducho: z serca dziękuje z góry za odpowiedzi.

a jeszcze;;;;;taki chód miał 14 letni wyżeł moich rodziców,gdy miał gorsze dni -dlatego się martwię.Wczoraj wieczorem kilka razy zapisnęła podczas wstawania z pozycji leżącej. :cry:


estrella & Sagitta & Bibi & Kenya &Miś & Lilu

-----------------------------------------
Awatar użytkownika
abrus
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2393
Rejestracja: 2007-11-01, 00:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: abrus »

Główną przyczyną zapalenia kości jest nierównomierne dawkowanie ruchu młodzieńcom, czyli gdy psiak na co dzień biega znaczniej mniej, a potem nagle mu fundujemy masę atrakcji. Jeśli psy od małego żyją bardzo intensywnie (oczywiście bez zmuszania do wysiłku i szaleństw - same muszą sobie dyktować tempo) raczej nie ma mowy, by zdrowy i odżywiony dobrze organizm nabawił się tej dolegliwości.
Całkiem możliwe, że u waszej małej to przez co-weekendowe atrakcje ;-)
Tu był poruszony problem enostazy: http://www.leonberger-info.pl/forum/vie ... php?t=1273


estrella
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1243
Rejestracja: 2011-08-08, 11:07
Lokalizacja: września

Post autor: estrella »

dziękuję za pomocną dłoń

wpisałam sobie tą nazwę i wyskoczył fajny zrozumiały dla każdego artykuł

http://www.vetopedia.pl/article70-1-Eno ... ci%29.html

po przeczytaniu trochę się uspokoiłam ,jednak serce się kroi jak pies taki nieswój ,te oczka takie smutne od razu .
My na wypadach weekendowych chodzimy spacerkiem raczej bo ja kaleka mam tendencje do potykania sie o własne nogi .Jednak większe dawki ruchu i wręcz galop to Saga ma jak na podwórko wychodzi mój syn .Gonitwy ,szukano,przeciąganie liny,itp -trudno opanowac 11 latka i 5 miesięcznego KONIKA (dziadek tak ją nazywa ''koń'')
Z drugiej strony jest wtedy taka szczęśliwa-robią jej sie wielkie oczy i pysk od ucha do ucha _13_


estrella & Sagitta & Bibi & Kenya &Miś & Lilu

-----------------------------------------
Awatar użytkownika
arselina
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1155
Rejestracja: 2008-08-12, 13:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: arselina »

Royal jest dobrą karmą ale wielu hodowców leonbergerów, nie tylko w Polsce, uważa że nie jest to dobra karma dla podrastających leosiów. Ja stosowałam royal ale tylko dla maluszków które zaczynały jeść, ale takie 3-miesięczne przestawiam już na inny mniej białkowy.
Może to jeszcze spróbuj zmienić :-> .


ARSELINA
estrella
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1243
Rejestracja: 2011-08-08, 11:07
Lokalizacja: września

Post autor: estrella »

dzięki
a co byś mogła polecić bo w jakimś poście czytałam...może nawet twoim o karmie dobrej ,ale cena odstrasza,coś ok 250zł za 15 kg
czyli miało by być mniej białka tak?Ile wystarczy w takim razie -jaki procent?
No i sprawa tej glukozaminy i chondroityny -czy jest obowiązkowa w składzie karmy dla molosów-jeśli dodatkowo mała dostaje CANIVITON
obecnie mamy caniviton hd ;siarczan chondroityny 25%,magnez0,1 %(preparat do długotrwałej ochrony chrząstki)
jak to zużyjemy to jest silniejszy Caniviton forte z glukozamina dodatkowo.
Czy w takim układzie karma musi zawierać czy nie ,wyżej wymienione składniki?


estrella & Sagitta & Bibi & Kenya &Miś & Lilu

-----------------------------------------
estrella
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1243
Rejestracja: 2011-08-08, 11:07
Lokalizacja: września

Post autor: estrella »

słyszałam o tej karmie ,ale czy nadaje się dla 5 miesiecznej dzidzi

HUSSE


Składniki:
mięso z kurczaka (30%), ryż, tłuszcz zwierzęcy, mączka pszeniczna, pszenica, wysłodki buraczane, hydrolizowane białko kurczaka, siemię lniane, mączka rybna, olej z łososia, drożdże, sól, suszone całe jaja, fruktooligosacharydy, lecytyna, wyciąg z aksamitki, algi morskie, ekstrakt z pestek winogron

Analiza składu:
Białko 29 %, Tłuszcz 18 %, Wilgotność 10 %, Składniki mineralne 7,5 %, Błonnik 2,5 %, Wapń 1,2 %, Fosfor 0,8 %

Dodatki dietetyczne:
Witamina A 20 500 IU/kg,
Witamina D3 1750 IU/kg,
Witamina E 400 mg/kg,
Witamina E1 (zelazo) 200 mg/kg,
E2 (Jod) 3 mg/kg,
E4(miedz) 8 mg/kg,
E5 (Mangan) 60 mg/kg,
E6 (Cynk) 100 mg/kg,
E8 (Selen) 0,2 mg/kg;
Przeciwutleniacze: tokoferol


estrella & Sagitta & Bibi & Kenya &Miś & Lilu

-----------------------------------------
estrella
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1243
Rejestracja: 2011-08-08, 11:07
Lokalizacja: września

moja dzidzia leośkowa

Post autor: estrella »

Obrazek

mała kobitka i duży pies :haha:

Obrazek

to my ;-)


estrella & Sagitta & Bibi & Kenya &Miś & Lilu

-----------------------------------------
estrella
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1243
Rejestracja: 2011-08-08, 11:07
Lokalizacja: września

Post autor: estrella »

Obrazek

moja kochana dziewczynka :serducho:


estrella & Sagitta & Bibi & Kenya &Miś & Lilu

-----------------------------------------
Awatar użytkownika
ania3miasto
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2129
Rejestracja: 2008-02-10, 13:06
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ania3miasto »

Moje maluchy rosną na Valpie Maxi Husse, ale Maxi bo to i większy granulat i glukozamina z chondroityną 1000 mg/kg. Nie chcę zachęcać, bo lobbuję jako dystrybutor marki Husse :lol:

O innej karmie tej po ok 250 za worek, to był mój post i chodziło o Nutram. Widzisz molosy rosną różnie, najczęściej najlepiej na karmach niskobiałkowych. Dla jednych nisko to już poniżej 30 %, a inny egzemplarz nie powinien przekroczyć 25 %. Za dużo białka to za szybki wzrost, a to znowu za duże obciążenie dla szkieletu. One same z siebie rosną jak głupie, tym bardziej nie wolno tego przyspieszać. Często są odchowywane na karmach dla dorosłych psów z uwagi na konieczność spowolnienia wzrostu. Karmy dla szczeniąt są wyżej białkowe, ale maja również inny stosunek wapnia do fosforu. Ten stosunek jest bardzo ważny dlatego jednak jestem za tymi szczenięcymi tylko trzeba troszkę pokombinować i poszukać. Indii dostał zalecenie od lekarza do ograniczenia białka z uwagi na młodz. zap. kości, stąd poszukiwania odpowiedniego produktu. Nie jest to proste, nie łudź się nie ma jednej idealnej karmy dla wszystkich psów. Royala nie lubię za produkt niewarty ceny i groźne konserwanty. Dodatkowo jest wysokobiałkowy. Dla Camaro, żeby nie fikał wzwyż weterynarz nakazał dopychać gotowaną marchewką i burakami, a karmy troszkę mniej. Carmena znowu rośnie idealnie na tej samej karmie, tak samo jak Cosmo. Równiutko, wolniej od braci ale systematycznie i dzięki temu bezpieczniej.


estrella
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1243
Rejestracja: 2011-08-08, 11:07
Lokalizacja: września

Post autor: estrella »

DZIĘKI WIELKIE za nieocenioną pomoc
Oczywiście również hodowcy dziekuję za wczorajszą godzinną debatę telefoniczną hihi

:chmmm: tak myślałam ,myślałam ,szukałam informacji

ale wkońcu spotkalismy się z naszym panem weterynarzem ....no i ,,,,,,,,,,,,,,,,,
wyginanie,naciaganie ,obmacywanie łapek ......ŁAPKI W PORZĄDKU

OKAZAŁO SIĘ :wall: że po troszku z mojej winy moje dziecko ma NACIĄGNIĘTE WIĘZADŁO I MIĘSIEŃ dobrze ,że nie zwichnięte biodro ,bo mało brakowało.
:onon: dlaczego z mojej winy ? Bo ja durna raz już byłam świadkiem jak małej rozjechały się łapy ,rozpłaszczyła się jak naleśnik na panelach ,ale podniosłam szybko ją i było dobrze.Obiecałam sobie ,że coś z tym zrobię-tylko nim wymyśliłam co to mała -podejrzewam że musiała powtórzyć ten NALEŚNIK lub coś w tym stylu .
:dramatic:
gdy pan Radek nasz wet obadał bioderka to zaczęła piszczeć,powiedział jednak ,że gdyby to było zwichnięcie to by tak nie biegała (bo na jego widok zaczęła szaleć na podwórku z radości)
:-( tak czy inaczej dostanie kilka zastrzyków i mamy zakaz biegania

Chwilowo ma zrobione posłanie w korytarzu na dywanie po świętej pamięci wyżle mojej mamy -dywan kupiony był dla psa by właśnie wstając juz jako staruszkowi -było mu łatwiej.

Nie wiem kto przeżył bardziej to ,że noc spędziła sama-ona czy ja.Maluda spała a ja 2 razy w nocy na paluszkach tup tup pod drzwi sprawdzić czy dziecko nie płacze :cryluch:

PROŚBA DO _kwiatek_ ania3miasto

CZY jako dystrybutor masz możliwośc sprzedać na próbę mniejszą ilosć -3-4 kg tej karmy?Mała kiedyś dostała Eukanubę ,którą strasznie męczyła-nie wiem czy Husse jej zasmakuje i chce najpierw przetestować -ewentualnie poproszę o link do sklepu .Czy w ogóle są małe opakowania?Póżniej zamówiłabym duży worek.

to by było na tyle ,a teraz czekamy na pana z strzykawką ;-)


estrella & Sagitta & Bibi & Kenya &Miś & Lilu

-----------------------------------------
Awatar użytkownika
arselina
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1155
Rejestracja: 2008-08-12, 13:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: arselina »

Ja nie dystrybutor :mrgreen: ale też polecam husse moje dziewuchy na tej karmie wyrosły na wielkie baby, ale powoli i bez komplikacji. A z Lobo przetestowałam kilkanaście karm ( jak nie więcej ) i dopiero Husse zaczął jeść bez kolejnych zmian. Przedtem apetyt mu mijał przed dojściem do dna worka, o ile w ogóle chciał jeść :wh:. Teraz na szczęście nie mam problemu. Ale też wiem, że są psiaki którym ta karma nie leży :chmmm:


ARSELINA
estrella
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1243
Rejestracja: 2011-08-08, 11:07
Lokalizacja: września

Post autor: estrella »

aj ,to przepraszam,widać zle zrozumiałam cię :mrgreen:
W takim razie poszukam ich strony lub dystrybutora i zobacze czy sa wogóle małe opakowania,choć weterynarz mówił że te 4% to mała różnica w ilości białka .
Wogóle to kazał mi podawać jej witaminę d3 w kropelkach -4-6 na dzień co 3 dni,d3 tez jest w royalu -czy to nie za dużo?Ktoś wie ile jednostek wit d3 dziennie może dostac leos w tym wieku (5 mcy).


estrella & Sagitta & Bibi & Kenya &Miś & Lilu

-----------------------------------------
Awatar użytkownika
abrus
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2393
Rejestracja: 2007-11-01, 00:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: abrus »

z wit D3 to ostrożnie, żeby nie przedawkować - nawet własnemu dziecku latem nie dawałam. Molosom warto podawać witaminę C (pomaga przyswajać wapno), ale też nie przesadzać.


estrella
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1243
Rejestracja: 2011-08-08, 11:07
Lokalizacja: września

Post autor: estrella »

MATKO JEDYNA ja chyba zwariuję!!!!!!!!

dziękuję za porady oczywiście
słuchajcie jak wychować leona i nie oszaleć? _ow_ już mówiłam do pani Anny (hodowca nasz)że im więcej czytam i pytam tym mniej chyba wiem hehe
Strasznie tego duzo ,witaminy,jedzene itp itd
Mnie się wydaje że panikuję i przesadzam ,jednak zdaję sobie sprawę ,że jak teraz coś zchrzanię w kwestii żywienia to póżniej już się tego nie da naprawić. :dizzy:
zdałam też sobię sprawę ,że wychowanie molosa to na prawde trudne zadanie -nie chodzi mi o bechawior ,tylko o prawidłowy rozwój fizyczny.Zanim kupiłam leośke sądziłam że to takie mocne duże psy .............a jednak okazało się iż taki mocny duży pies może być zarazem kruchy .
_04_ najbardziej kocham oczy mojej Sagitty


estrella & Sagitta & Bibi & Kenya &Miś & Lilu

-----------------------------------------
Awatar użytkownika
ania3miasto
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2129
Rejestracja: 2008-02-10, 13:06
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ania3miasto »

Zanim dorośnie to kruchy i fizycznie i psychicznie :lol: Dorosły, dobrze prowadzony jako szczenię to już twardziel :mrgreen:

Jeśli karmisz kompletną karmą suchą unikaj dodatków poza tymi na stawy.
Ponieważ:
Wszystkie składniki są dostarczane w jedzeniu w odpowiednich ilościach, a dokładając zaburzasz gotową dietę.
Dogadzając doprowadzisz do wybrzydzania, a niejadek to problem.

Łapy i cały kościec są bardzo cenne, bo to one będą nosiły wielkopsa przez całe życie, człowiek nie da rady. Ważne jest aby kościec zmineralizował się prawidłowo.

Dla odpowiedniej mineralizacji ważne jest podawanie rosnącemu psu wania i fosforu w odpowiednich proporcjach. Ta proporcja jest zachowana właśnie w karmie.
Szczenię wchłania wapń do ukończenia 10 mies życia w takiej ilości jaką mu podasz, nie ma zdolności wydalania nadmiaru. Za dużo wapnia w diecie tak samo jak za dużo fosforu jest groźne dla rozwijających się kości.

A próbkę Valpa Maxi możesz zamówić na www.husse.pl . Karma musi smakować i dobrze się przyswajać.


ODPOWIEDZ