wczesne diagnozowanie dysplazji i metody pomocy

Moderator: Wroc_Luna

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

wczesne diagnozowanie dysplazji i metody pomocy

Post autor: gingerheaven »

Na innym forum padl zarzut mojej niewiedzy..Ja o zespoleniu spojenia lonowego wiem od wiosny 2005 roku(czyli troszke dluzej niz pan specjalista wogole nabyl leona)..i wiem ze jest czas do 20 tygodnia zycia na to-Dali mial taka "propozycje" ..U jednego weta wyszla dysplazja operacyjna w wieku 16 tygodni..U innego znacznie lepszego mial biodra ok,ale jak pokazalam temu pierwszemu drugie rtg -nadal sie upierali nad operacja straszac ze mam czas do 20 tygodnia zycia -nie jak pisze specjalista do 16....a potem ze 24(w USA sie wykonuje do tego wieku)...I podobno pies nie mial chodzic w wieku roku :mrgreen: jak nie zrobie tego..pies chodzi i biega i gdyby mial wpis to moze B lub C-moja wina ze nie zrobilam wpisu :-? a ma 4 lata ...(operacji nie mial)
Dlaczego nie pisalam o tym?Ano-bo po pierwsze czesto weci namawiaja do krojenia a nie ma potrzeby..po drugie ..dam wam artykul ktorego nie chcialam pokazywac bo polak potrafi...prosze jednak bardzo przeczytac.....skoro inne forum nazywa mnie nieukiem ...
skutki tuszowania wad
dzial skutki tuszowania wad..ta operacja jest podobno skuteczna i az mi koscia w gardle staje ze o tym pisze :cry: w USA kazdy wet ktory wykona taka operacje ma obowiazek zglosic to do ich FCI czyli jak nasze ZK....Ale u nas nie..ale ok-obiecuje poprawe i macie na talerzu jak miec psa z dobrymi biodrami -choc ...nie ma ani jednego potwierdzonego przypadku ze to dziala -ale sledze fora od 2005 roku o tym-ludzie co robili ta operacje znikaja -ja naiwna myslalam ze nie dziala a tu stastystyk niet bo moze dziala az za dobrze..przyszlym wlascicielom psow z dysplazja po zabiegu zespolenia spojenia lonowego zycze uczciwosci :-?
Teraz moze byc zarzut ze nie dbam o psy-ale jedno szczenie z tego miotu mialo niedorozwoj panewki o czym wie sporo osob -ja zalecilam wtedy ta operacje ale nie zostala wykonana -byl na homeopatykach i rehabiltacji ruchowej-pies ma dobre biodra aczkolwiek bez wpisu a osoby majace psy z tego miotu wiedzialy o tym przypadku i nie tylko one -wg weta to byla bardzo rzadka wada a ja nie mialam powodow aby sie niepokoic-reszta miotu nie wykazywala objawow a on wybitnie mial problemy z ruchem i lapami -aniapro go widziala i moze potwierdzic... on nie mial wlasciwie panewek i glowek w pewnym wieku....i teraz je ma ....a o ironio jak go sprzedawalam to pan mial wybor i ten pies lepiej biegal -problem sie zaczal miesiac pozniej ...mam nadzieje ze kto skorzysta z tej metody to potem bedzie na tyle uczciwy ze psa wycofa z hodowli 8-)
Ostatnio zmieniony 2008-12-08, 03:07 przez gingerheaven, łącznie zmieniany 2 razy.


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

badania nad skutecznoscia zabiegu
po angielsku o badaniach nad skutecznoscia zabiegu.
Dla nie znajacych jezyka napisze ogolnie.
80 szczeniat w wieku 14-20 miesiecy zostalo poddane zabiegowi i w doroslym wieku biodra zostaly poddane ocenie:
43,2 % mialo wynik HD/A i B
25,9% mialo wynik HD/C
30,9% wynik D i E.
W tym samym czasie 76 szczeniat bylo obserwowanych lecz nie poddanych zabiegowi i te rowniez przeswietlono w wieku doroslym:
23,6 % -HD/A i B
21,1%-HD/C
55,3 %-HD/D i E


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
SiL
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 885
Rejestracja: 2007-11-22, 21:48
Lokalizacja: Łomianki
Kontakt:

Post autor: SiL »

:scared: nie wiedziałam, że można sobie psa poprawic w taki sposob. A jak to jest miarodajne? w sensie, ze badanie rtg musi byc wykonane w wiekudoroslym by bylo wpisane do papierów. Znaczy, ze układ kostny malca sie ksztaltuje - więc skąd można wiedziec, czy tego ciach, czy tego? Czy tam się robi to każdemu dla zasady, a nuż bedzie lepiej? :roll:


Amigo Psia Psota i jamniczka Psota :)
Obrazek
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

no powinno sie to wykonac gdy jest zle z biodrami ale ja bym nie poszla na takie rtg do byle jakiego weta-a zeby jechac do specjalisty to chyba trzeba miec jakies przeslanki,niepokojace obajwy....tak jak ja Dalego przeswietlalam bo mnie niepokoilo jego zachowanie...I co-nasza klinika chciala ciac a w warszawie na sggw stwierdzili ze nie ma potrzeby-ze biodra jak na jego wiek sa zupelnie normalne :-? .I nie zaluje ze nie wykonalam tego zabiegu.To by byla jego trzecia narkoza w wieku 20 tygodni ,poza tym opinie wowczas byly podzielone czy to jest skuteczne a weci nader chetnie widza dysplazje w stawach i az sie pala do krojenia psa :roll:


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

jak juz piszemy o sposobach leczenia.W przypadku stwierdzonej dysplazji u psa od 5 miesiaca zycia do 11 pomocny moze byc zabieg daroplastyka.Jest on przeznaczony glownie dla psow ktore maja bardzo plytkie panewki ,ktore z tego powodu nie kwalifikuja sie do TPO-resekcji glowki udowej.TPO jest najbardziej inwazyjnym zabiegiem z dluga rekonwalescencja ,daroplastyka jest zabiegiem mniej inwazyjnym a i pies szybciej dochodzi do siebie.Polega on na wycieciu kawalka kosci z miednicy i przymocowaniu jej do panewki.Po tym zabiegu wiele psow odzyskalo sprawnosc ruchowa.
Mam nadzieje,ze ta wiedza nikomu sie nigdy nie przyda ,te zabiegi sa stosowane w naprawde ciezkich przypadkach-zdjecie rtg bioder madoxa to jest piekne w porownaniu do rtg psow ktore zostaly poddane temu zabiegowi...
Zabieg Daroplastyki wykonuje Dr.Niedzielski we Wroclawiu-podobno bardzo dobry specjalista.
Ostatnio zmieniony 2008-12-08, 22:33 przez gingerheaven, łącznie zmieniany 1 raz.


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
ania3miasto
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2129
Rejestracja: 2008-02-10, 13:06
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ania3miasto »

Ja też najbardziej bałabym się pędu wetów do krojenia :-/ Może się okazać, że zbędnego.


danuta
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2886
Rejestracja: 2007-12-12, 20:20
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: danuta »

i dr.Osinski :mrgreen: jednak zgodze sie,ze oni kochaja "kroic" i tez uwazam ,ze jest to ostatecznosc,która i tak nie koniecznie pomoze


Awatar użytkownika
Archisia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1270
Rejestracja: 2007-11-19, 13:09
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Archisia »

Tu zgodze sie z moimi przedmowczyniami, strach przed pedem do krojenia i wcale nie jest powiedziane ze pies zostanie prawidlowo zakwalifikowany i czy naprawde ten akurat zabieg byl potrzebny. Trendy amerykanskie do zabiegow na bardzo mlodych zwierzetach jeszcze mniej przemawiaja do mnie, juz sobie troche krzywdy zrobili zbyt wczesnie sterylizujac zwierzaki.


ARCHIBALD Wiecznym Strażnikiem Lasu
GWIAZDECZKA Wieczny Łowca
UZI Stróżująca za Tęczowym Mostem
MALINKA Po Drugiej Stronie Tęczy
Obrazek
hantera7
leomaniak
leomaniak
Posty: 136
Rejestracja: 2008-08-14, 14:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hantera7 »

gingerheaven pisze:jak juz piszemy o sposobach leczenia.W przypadku stwierdzonej dysplazji u psa od 5 miesiaca zycia do 11 pomocny moze byc zabieg daroplastyka.Jest on przeznaczony glownie dla psow ktore maja bardzo plytkie panewki ,ktore z tego powodu nie kwalifikuja sie do TPO-resekcji glowki udowej.TPO jest najbardziej inwazyjnym zabiegiem z dluga rekonwalescencja ,daroplastyka jest zabiegiem mniej inwazyjnym a i pies szybciej dochodzi do siebie.Polega on na wycieciu kawalka kosci z miednicy i przymocowaniu jej do panewki.Po tym zabiegu wiele psow odzyskalo sprawnosc ruchowa.
Mam nadzieje,ze ta wiedza nikomu sie nigdy nie przyda ,te zabiegi sa stosowane w naprawde ciezkich przypadkach-zdjecie rtg bioder madoxa to jest piekne w porownaniu do rtg psow ktore zostaly poddane temu zabiegowi...
Zabieg Daroplastyki wykonuje Dr.Niedzielski we Wroclawiu-podobno bardzo dobry specjalista.
Dr Niedzielski stwierdził konieczność krojenia Hantera jak miał niecałe 5 miesięcy[Nie zgodziłam się]a ostatnio byłam u Siembiedy-diagnoza HD/B.....więc nie wiem co o ty myśleć....


Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

bo to ortopeda i o tym pisalam-ze trzeba uwazac ,bo weci sa nazbyt chetni do krojenia psow-dlatego zanim podejmie sie taka decyzje ,warto skonsultowac rtg psa z kilkoma specjalistami -niekoniecznie ortopedami ktorzy zechca kroic psa od razu ;-) .


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
ania3miasto
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2129
Rejestracja: 2008-02-10, 13:06
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ania3miasto »

No własnie, ja na piewrwszej wizycie u mojego weta nasłuchałam się straszliwie na tamat DB. Również o tym, ze zdjęcie trzeba zrobić wczesnie, bo jakby co to bedziemy kroić. Gdyby Ania z Piotrkiem nie wytłumaczyli mi, że do RTG są lekarze uprawnieni i gdy jest coś nie tak trzeba iść do specjalisty, a nie nie do pierwszego lepszego weta, mój pies mógły zostać niepotrzebnie poddany takim zabiegom :shock: Zawsze warto sie konsultować, a sprawy kostne powierzać wetom, którzy specjalizują się w tym zakresie.


ODPOWIEDZ